| diianutzuta a întrebat:

Sunt incepatoare pe lol. Imi puteti spune ceva cat de cat? Merci mult

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Lasa-te. Jocu asta provoaca dependenta.

| RaduTN a răspuns (pentru Jipa95):

E fain cand il joci cu inca 4 prieteni si faceti echipa de 5. happy
Iti zic din propria experienta.

| RaduTN a răspuns:

Pai trebuie sa stii termenii de baza.

Top - lane-ul de sus de pe harta.
Mid - lane-ul din mijloc de pe harta
Bot - lane-ul de jos de pe harta.
WP - well played
GG - Good game
GJ - Good job
Gank - cand cineva vine de pe un alt lane sau din jungle pe un lane si il ajuta sa faca kill.
ADC - Attack Damage Carry
AP - Ability Power
AD - Attack Damage
Jungler - jucatorul care merge in padure, omoara monstrii pentru diverse buff-uri si face gank-uri.
Support - jucatorul care merge cu ADC-uri pe bot si il lasa sa farmeze, care ii lasa ADC-ului toate kill-urile si care se baga primul in fata chiar daca moare, doar sa faca ADC-ul kill.
Tank - championii care merg top si au multa viata, multa armura si ei se bag primii intr-o lupta ca sunt grei de omorat.
Team Fight - cand toti jucatorii se intalnesc pe un lane si se bat.
Farm - cand omori minioni.
Minioni - Creepy aceia mici care se respawneaza si merg sa pe lane-uri.
Tureta - turnul. Sunt cate 2 turete pe fiecare lane si in baza sunt inca 3 turete care apara inhibitoarele si 2 care apara Nexus-ul. In total sunt 11 turete pentru fiecare echipa, 3 Inhibitoare si 1 Nexus.
Inhibitor - este cristalul acela din spatele celor 3 turete din baza. Daca inamicul a spart tureta apoi a spart si inhibitorul se vor spawna super minioni care au foarte multa viata si sunt greu de omorat.
Push - cand echipa incearca sa distruga cat mai multe turete si sa ajunga la inamici in baza.
Nexus - cristalul acela mare din baza, daca el a fost distrus echipa care avea acel Nexus pierde. Ca sa ajungi sa distrugi acel Nexus trebuie sa distrugi turetele care il apara.

Nu uita cat de important este daca omori dragonul sau baronul. Daca ii omori primesti buff-uri.

Acuma ca stii majoritatea termenilor din league of legends trebuie sa stii si sa joci cu campionii. De exemplu joci cu campionul Teemo. Este bine sa stii deja ce magii are si poti cauta pe google diverse iteme recomandate pentru el. Dupa ce stii ce magii are si stii ce magii trebuie sa-i cumperi poti trece direct la invatarea combourilor. Cauta pe YouTube " Combo si numele campionului. De exemplu " Combo Lee Sin"

Daca mai ai nedumeriri, intreaba-ma.