| costea7 a întrebat:

Tot cu stick-ul meu problematic dupa ce am reusit sa il fac am vrut sa pun un film de 8 gb si imi spune
numelefilmului is to lare for destination file system

daca dau formatare nu mai gaseste tv-ul stiku deci e cineva care ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Da deci este simplu: nu poti pune film de 8gb pe stick decat daca iei un programd e split si il faci mai mic. Astfel formatul pe care il ai iti permite doar transferul la fisiere mari de 3gb - optim -daca poti mai mici mai bine, de aceea multi creeaza o arhiva cu mai multe arhive dintr-un asemenea fisier.
Ntsf -ul este cam singurul format, sau primary care permite transferul fisierelor mai mari - dar desigur integritatea lor nu este garantata, deci split-uieste filmul.

| i86e2 a răspuns (pentru MeConstantine):

Există file system-uri mult mai bune decât NTFS, doar că windows nu știe de ele. Vorbesc în principal de cele pentru Unix/Linux, gen ZFS, BTRFS, EXT4, ReiserFS, etc.

| MeConstantine a răspuns (pentru i86e2):

Asa este dar totodata nu putem formata un stick asa cum ne dorim daca sistemul si modul in care este creat nu accepta. Nu stim ce stick are si mai ales ce formate poate sa aleaga.

| i86e2 a răspuns:

Ar trebui să formatezi stick-ul in NTFS, FAT-urile nu suportă fișier mai mare de 4 GB.

| costea7 explică (pentru i86e2):

Da dar ntfs nu il gaseste smart tv-u