| TeDrqq a întrebat:

TPU, am si eu o intrebare, ce sistem de operare Microsoft sa iimi pun pe

1. 8ghz procesor amd
2.5 GB ram 400mhz
256mb placa video Nvidia forsa (suport directx11) 128bit

Mentionez ca am Win7 home premium, nu merge greu ruleaza ff bine fara aero

Ce sistem sa pun?

Funda pentru cel mai argumentat raspuns!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce „numești a merge bine" la un calculator. Dacă numești a merge bine un boot de 20-40 de secunde, aplicații ce se deschid în 3/4 secunde, procesor ce stă în full load când te uiți la clipuri pe youtube și viteză mică de copiere a dtatelor, atunci înseamnă că Windows 7 merge bine pe acel AMD de sub 1 Gz.
Eu când zic ca un computer merge bine, tot ce am enumerat mai sus se întâmplă invers.
întrebarea mea este, de ce neapărat Windows? Că așa are și amicii și vecinul? Un sistem Linux ar funcționa mai eficient. Ceea ce ai auzit despre Linux sunt doar tâmpenii Microsoftiste implementate în capul românului. happy

| Jipa95 a răspuns:

Sa iti lasi windows 7 nu vad nici un motiv de-ati schimba sistemul de operare dupa acel sistem, cu windows xp nu prea ai ce mai face, si cu windows 8 daca il umplii un pic mai mult cu programe o sa ti se miste un pic mai greu.

| miTzuliK93 a răspuns:

Ramai pe W7. Nu e nevoie de argumente. Procesorul tau abia ar duce W8 la setarile minime, si nu vrei sa-l instalezi dupa care sa vrei sa-l stergi in cateva zile. Placa video este si ea la fel de slabuta.

Daca tu zici ca ruleaza bine W7 pe el, fara Aero, ramai pe el. E cam tot ce poate duce PC-ul asta binisor ceva mai bun. (la OS ma refer)

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru miTzuliK93):

Windows 8 consuma mai putine cerinte decat 7

| miTzuliK93 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Adevarat, dar solicita mai mult componentele din momentul in care deschizi aplicatii / jocuri / etc...

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru miTzuliK93):

Nu, pe 8.1 merg mai bine jocurile chiar cu 15fps decat pe win 7

| TeDrqq explică:

Fatuglyvirgin ai testat sau din auzite?

| DeyCj a răspuns (pentru TeDrqq):

întreabă-l și pe jipa95, că 100% nu a testat nimic ci doar fură răspunsuri și/sau pastează prostii de pe google, dar știe repara calculatoare(crede doar el asta) laughing)).