| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Un SSD bun sub 200lei? Am nevoie pentru a stoca ceva date pe o perioada mai lunga de timp, as dori ceva ce va tine in timp. Va rog sa raspundeti doar cei care aveti si cunoasteti.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru stocare pe termen lung este mai indicat sa folosesti suport magnetic (hard disk) de capacitate mica.
Eu folosesc pentru stocare hdd-uri de 40-80-120Gb, majoritatea Western Digital negru. Am date pe ei de peste 10 ani si se pastreaza foarte bine. Evident, periodic le verific suprafata si capacitatea de magnetizare, iar la nevoie le re-magnetizez (cu Hard Disk Restorer).

| danbnz a răspuns:

Extern, intern, interfata, capacitate?
Mai multe amanunte ar fi de folos.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru danbnz):

La banii astia nu cred ca-s in masura sa am atat de multe pretentii, doar sa ma tina.

| RAY a răspuns:

Pt date nu trebuie ssd si hdd extern, 1 tb 200 ron

| GabiDumitrescu a răspuns:

In cazul asta mai bine iti cumperi ceva cloud storage SAU un hard extern. Nu vad sensul. Totusi, ca sa raspund fix pe intrebarea ta... ai cam asa ceva in bugetul asta: https://www.emag.ro/......D1CDH5BBM/

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ar fi mai convenabil un cloud storage insa nu pe termen lung. Multumesc de raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Cauti un pic si gasesti 1-2 TB pe viata cu maxim 60 de dolari.

| NLS a răspuns:

Ma uit în pauza mai exact, la preț bun, dar și calitative, sunt WD.
Dar tot trebuie sa știm dacă vrei intern sau extern. (eu nu cumpăr niciodată externe pentru ca am un cablu adaptor sata - USB 3.0)

Ferește te de ADATA sau Intenso... Sunt extrem de slabe, vin multe defecte din fabrica și după ai bătaie de cap cu trimis înapoi, (posibil nu doar o data).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Rata de cadere in garantie si DOA-uri e cam aceeasi indiferent de brand, desi mai recent Seagate pare a fi usor peste medie. Daca nu lucrezi in domeniu si nu ai niste statistici in fata, vorbesti aiurea. Daca tu ai avut ghinion cu ADATA sau Intenso, asta nu inseamna absolut nimic. Intenso de regula au harduri Toshiba in interior, cel putin cele externe cu HDD, de cele cu SSD nu stiu exact. Mie de exemplu mi-a crapat un WD fix cu vreo saptamana inainte de terminarea garantiei, un prieten are vreo doua WD-uri cu probleme, iar eu am patit sa comand un WD dintr-o serie Enterprise, cu 5 ani garantie si vreo 30% mai scump ca unul standard, si mi-a murit dupa cam 6 ore de functionare. A fost inlocuit in garantie, nu e mare bai, insa acum nu ma apuc sa zic ca WD e naspa. Pur si simplu am avut eu ghinion...

| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/ssd/hp/s700-250gb-sata-iii-25-inch/

Tot ce poți găsi mai bun în banii astia.
Dețin unul exact ca acesta de 10 luni, și mai am și varianta Pro de 1 TB de 6 luni.
Nu l am recomandat orbește din prima, crezând ca depășește binișor 200, însă pentru 5 Ron e de neratat.
Are viteze bune, nu chiar cât e dat de producător, dar e pe aproape, fata de tot ce mai găsești pe acolo în 200 RON.

Mai este acolo un Crucial BX500 la 175, și un Patriot Burst, la 206 Ron, dar garantez ca HP e peste ele din orice punct de vedere, (fiabilitate sau viteza).

Pe sistemul principal am un Samsung Evo 500 gb, însă acest HP e mai rapid cu ~30-50 mb, indiferent daca transfer fișiere mici sau mari de pe HDD pe SSD.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru NLS):

Multumesc de raspuns, intr-un final am decis sa-mi depasesc putin bugetul si dupa cateva search-uri pe google si citit de review-uri am decis sa achizitionez un Crucial MX 500 de 250GB.

| NLS a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Dacă costa mai mult decât HP ul, NU merita.
Crucial ul are 80TBW, HP ul are 145, Crucial ul are 1.5 milioane ore life expect., HP are 2 milioane...

Nu m-am uitat exact, dar bănuiesc ca și max iops sunt mai mari la HP.
Per total, Crucial nu e rău, am unul in laptop in format mSata din 2016.
Insa HP sunt peste din toate punctele de vedere.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Al3x998):

Multumesc de raspuns insa deja mi-a sosit SSD-ul si momentan pare ca-si face treaba foarte bine. Cat despre acel "Kingston A400 240GB" care mi l-ai recomandat, deja il am( pe el imi tin sistemul de operare), si mi-as mai fi luat unul precum acela daca era reducere iar la 140lei cat am prins si vara trecuta pe eMAG( consider ca mai mult nu merita ssd-ul ala).