| Claudiu15g a întrebat:

Va salut. am o intrebare: vreau sa imi cumpar o placa video si nu stiu ce DDR imi trebuie. la instructiunile de pe placa de baza scrie ca are slot PCI Express x16, iar la memorie scrie ca suporta DDR2, dar de placa video nu spune nimic. ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce placă de bază ai.Eu la upgrade-uri mă duc pe același tip de ram și la placa video ca la placa de bază, dar nu e o regulă. Poți folosi si alt tip de ram la placa video decât cel ce are placa de bază. Contează slotul și sursa de alimentare nu ram-ul plăcii video.Succes

| Claudiu15g explică (pentru DeyCj):

Adica daca am la placa RAM memorie suportata DDR2, la placa video pot pune si DDR 3, GDDR etc?

| Alin1009 a răspuns (pentru Claudiu15g):

Da, ce scrie acolo la tine se refera la memoria RAM a computerului, care e altceva, poti pune si DDR 3, sa te tina sursa.

| Claudiu15g explică (pentru Alin1009):

Credeti ca m-ar tine o placa video de 1gb? am sursa ATX450W.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, ar trebui să fie ok.Depinde de cât de mult consumă procesorul.De exemplu la un AMD Athlon(ce consumă în jur de 50W), o placă audio offboard 2 hard disc-uri(2X80GB) se mai poate adăuga fără probleme o placă video de 512 Mb.La tine dacă nu ai așa multe consumatoare nu ar trebui să ai probleme.Succes

| Claudiu15g explică (pentru DeyCj):

Am procesor amd athlon x2 4600+ 2. 39Ghz, un HDD de 160GB, 2 memorii ram: una de 1 gb cealalta de 2 si cam atat. si eu as vrea sa pun una de 1gb