| gabriel1984 a întrebat:

Vreau sa imi fac un pc din componente cumparate de mine.Ma puteti ajuta ce piese sa folosesc? Vreau sa il fac puternic :ram mare, memorie mare si altele deci vreau sa mearga struna.

Răspuns Câştigător
| xD a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=3127

5 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

La ce vrei tu o sa te coste destul de scump + ca exista riiscul ca dupa ce il ei sa nu stii sa-l asamblezi!

Unele dintre cele mai noi componente ar fi placile de baza cu soket 1336 care suporta noile procesoare de la Intel i3 i5 i7, placile care suporta memorie ram de tip ddr3 care este mai rapida si iti trebuie minim 2 ca sa poti sa faci cam ce vrei pe el, o placa video cat de cat performanta de preferabil nVidia daca vrei jocuri, un hard disk ( aici depinde de cate vrei sa salvezi pe el ) parerea mea este ca unul de maxim 500 gb e suficient, un dvd writer si o sursa care sa fie destul de puternica incat componentele sa functioneze bine! Sunt mai multe criterii pentru cumpararea unui calculator! In primul rand depinde de ce vrei sa faci cu el in al 2-lea rand depinde de buget! cele cu procesoare amd sunt mai ieftine la fel si placile video ati insa nu sunt pentru jocuri care au cerinte foarte mari. Un pc care sa mearga bine este suficient sa aiba un procesor Bunisor de preferabil un Intel Core 2 Duo, minim 2 Gb de ram o placa video de minim 521 mb un dvd writer si un hard disk a carui marime depinde de cat de mult iti propui sa stochezi pe el!

| sudsuinededouaori a răspuns:

De ce buget dispui, PM si iti recomand niste componente.

| cristi202 a răspuns:

E o vorba: depinde de ce vrei sa faci cu el. Intii trebuie sa stii ce vrei de la calculatorul tau. Si apoi te gindesti la configuratie. Altfel nu prea are sens. Daca mergi la maraton cu ghete de munte sau daca mergi pe munte in adidasi, nu e prea intelept. In ambele cazuri nu vei obtine preformanta dorita, si vei fi incomodat de aceste aspecte. Asa ca, ai grija la ce vrei sa faci cu el

| Jony123 a răspuns:

Daca nu sti despre calculatorare prea multe, stai cuminte ca e greu pentru tine cu placa de baga si cu cablurile ATA si SATA, SATA2, iti cumperi piesele si apoi ajungi acasa si descoperi ca nu sunt compatibile. Mai bine du-te le un magazin de computere studiaza preturile si spune-i vinzatorului ce vrei sa faci cu calculatorul, daca vrei sa te joci iti recomand sa ai procesor ADM daca vrei sa stai sa descarci muzica, filme ar fi bun un Intel dar si ADM e foarte bun si mai iefin, deci mai bine ADM 2 GHz procesor iar memorie ram sa ai vreo 1 GB ca sa mearga bine si cam atit!

| whitehair a răspuns:

1. Ce sistem de operare vei folosi?
2.La ce tip de aplicatii vei folosi viitorul computer?
3.De ce buget dispui?
4.Stii sa ansamblezi un computer? Raspunde-mi si-l configuram in 3 minute