| Gamerita a întrebat:

Vreau sa ma fac programator de jocuri/sau grafician de jocuri. Am talent la desen. Stiti vreun site unde pot invata mai multe despre asta? Orice site sau ceva un site dp care pot cumpara carti legate de aceasta meserie orice

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programator de jocuri e una dintre cele mai grele ramuri ale programarii. Trebuie sa stii matematica si fizica sa mananci pe paine. Apoi ai nevoie de experienta serioasa in programare ca sa te apuci de programarea de jocuri mai ales 3D. Asa ca pune mana, invata programare, invata geometrie si fizica si lasa programarea jocurilor deocamdata

| Gamerita explică (pentru suntserios):

Ce legatura are fizica? :/

| suntserios a răspuns (pentru Gamerita):

E legatura are fizica in programarea jocurilor? pai acolo creezi niste modele care interactioneaza intre ele prin niste reguli ale fizicii. Gandeste te la un joc d biliard. Cum crezi ca se calculeaza traiectoriile bilelor alea cand se ciocnesc intre ele?

Gandeste te la NFS cum crezi ca se calculeaza traiectoriile masinii in functie de viteza, impact, franare samd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este un site care cuprinde cele mai multe cursuri din majoritatea domeniilor, daca esti hotarata sa inveti, asta e primul pas (programare sau desen/grafica). Coursera.org (Inveti online, nu mai e nevoie sa cumperi carti, te inscrii la un fel de curs si apoi primesti suport de curs, teme si alte chestii, gratuit, dai examen si daca te tii la sfarsit, obtii o atesare, recunoscuta in domeniu. Sunt si cursuri platite sunt si gratuite, depinde de cine sustine cursul. Ai perioada de inscriere, astepti pana incepe DAR merita.)
Cauta domeniul si spor!

| Bogdanovici24 a răspuns:

Poti lucra in diferite programe 3D de exemplu, animatii, efecte etc.Cel mai bun e "Blender".Ca sa stii programare iti trebuie informatica altfel e greu sa inveti tu singur/a tot de la A-Z.Acuma poti sa caut pe NET chestiuni legate de acasta meserie insa nu vei gasi "cheia succesului". Daca faci esti la un profil mate-info iti va fi mai usor, vei putea pleca in Anglia dupa absolvirea liceului la Universitati unde vei putea deveni developer, grafician etc.Bafta!