| Gamerita a întrebat:

Vreau sa ma fac grafician de jocuri sau programator de jocuri. De mica am crescut cu PC`urile, jocurile ( sunt gamer ), etc. Am o pasiune pentru informatica si jocuri. Bineinteles, am talent la desen, nu degaba vreau sa ma fac grafician.Imi puteti spune mai multe despre asta? ce facultate ar trebui sa urmez? Problema e ca nu prea stau bine cu matematica...ma rog, la algebra sunt okay dar la geometrie..sunt paralela cu tot laughing. Ma gandesc ca am talentul asta, si nu vreau sa-l irosesc:-s. Spuneti-mi mai multe, dati-mi sfaturi, cei care va pricepeti

8 răspunsuri:
| leiciu a răspuns:

Pentru a te face grafician trebuie sa stii a umbla cu programe precum Autodesk Maya adica programe de editare 3D plus un calculator mai performant pentru randare.Pentru partea de programator trebuie sa stii un limbaj de operare ca Java sau C++ plus multa matematica.

| Evolution a răspuns:

Şi eu tot la fel ca tine am crescut cu PC-ul şi tot gamer sunt dar nu sunt chiar aşa de obsedat laughing ca să te faci programator îţi trebuie matematică pe pâine şi nu îţi recomand, uităte de exemplu la nişte script-uri la un joc gen sa:mp si counter-strike, cum se face un server si vezi ce contine, cam asa e si la jocuri doar ca contine si mai multe chestii. La partea cu grafica nuştiu dacă se face în românia dar mă rog îţi trebuie doar talent la desen. În primul rând îţi trebuie facultate de IT.
Oricum şi eu sunt la fel ca tine aproape pe partea de PC doar că eu sunt pasionat şi de alte chestii (nu doar de jocuri, îmi place şi hardware adică partea exterioară a pc-ului nu doar soft-ul ) + alte sport-uri si hobby-uri.
Oricum mă rog laughing ţi-am spus cam ce ar trebui să ştii, poţi începe cu canal de youtube de gaming.

| horia2012 a răspuns:

Un joc nu e facut de un singur om ci de o echipa intreaga, graficieni, programatori, scenaristi (cei care scriu "povestea jocului"). Ca sa-l faci tu singura trebuie sa fii specialista in toate domeniile, asa ca, daca ai talent la desen intri intr-o echipa si faci grafica jocului. Nu ai treaba cu programatorii. Oricum trebuie sa faci grafica si design pe PC. Intr-o facultate nu te invata sa folosesti anumite programe gen Photoshop sau Premiere..deci ramane tot pe tine sa le inveti.

| vangaelis a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmezi Facultatea de arte, profil grafica

| Dracoola a răspuns:

Nu-i obligatoriu sa urmezi vreo facultate anume, nici macar cea de grafica, intr-o prima faza ar fi bine sa incerci niste cursuri Photoshop/ Corel Draw as zice, sa vezi daca ti-ar placea. cat despre matematica, eu am lucrat ca grafician si nu am avut nevoie de asa ceva. Acum poate vei face o grafica de site sau o grafica de fotografie intr-o prima faza. Si graficieni se cauta in Romania dar e bine sa ai un nivel de la mediu in sus.

| Dracoola a răspuns:

Nu numai la arte se studiaza grafica, la arte dezavantajul este ca sunt locuri putine.

| MitroAlex94 a răspuns:

Daca vrei sa urmezi o facultate in domeniu te sfatuiesc sa te apuci serios de matematica pentru ca o sa iti trebuiasca la greu. Poti sa te duci la meditatie la un profesor, daca chiar vrei sa inveti du-te la un altul decat cel de la clasa deoarece fata de cel de la clasa esti mai retinul in al intrebat tt felul de "prosti" pe care nu le intelegi.

| andmardare a răspuns:

Treaba e cam asa. Nu stiu in ce cls esti dar pentru a face asa zisele joculete trebuie sa ai in spate profilul mate-info (pentru unii e un profil usor daca te tii de treaba pentru alti e o bataie de cap). Jocurile sunt legate de informatica, informatica de matematica... si tot asa (de stiintele exacte) La facultate nu stiu poti sa urmezi niste cursuri in afara facultatii sau faci doar AUTOMATIZARI SI CALCULATOARE.