| Gamerita a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu o parere/un sfat. Deci : din 2005 am calculator ( in prezent am 15 ani). Tot de atunci,joc jocuri. Jocuri jocuri. Ma rog,pe vremea aia erau jocuri gen mario,sau alte rahat`uri. In prezent joc jocuri gen warkraft,LOL,AC,Nfs world, Titanfall, Lords of Shadow 2, si multe altele. Si tot de mica,desenez. am un talent la desen ( anime ). nu ma laud,dmne fereste,dar chiar am. In fine. Faza e ca,vreau sa "ajung " cineva in acest domeniu, ca sa zic asa. Ma gandeam la programator/grafician de jocuri. Parintii mei lucreaza in IT si mai mereu sunt plecati in diferite tari, si as vrea "sa-i urmez".Dar nu vreau sa imi " parasesc" talentul asta...Btw,ce facultate trebuie sa urmez? De informatica, nu? Dati-mi va rog un sfat, orice..Sau un site de pe care pot cumpara carti, sa incerc sa ma " documentez"mai mult de acum.Stiu ca programarea nu o faci la scoala/liceu, dar totusi,.as vrea sa invat cate ceva. Multumesc. Funda+vot la toti.

2 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Daca parintii tai tot lucra in domeniu de ce nu-i opresti 5 min din fuga si sa vb cu ei despre asta?
nu strica cateva pareri pe aici dar cred ca discutia asta cu ei ti-ar fi cel mai de folos
succes

| R0ckY01 a răspuns:

Pentru inceput ai putea sa incerci cateva programe gen: LightWave 3D, 3D Studio Max, Maya, Blender, Wings 3D asta daca vrei sa mergi pe grafica jocurilor urmatoare care avanseaza la 3d... daca vrei sa ramai la mario nu stiu ce sa zic, in fine, incearca programele alea, daca iti place sa lucrezi in ele dupa facultate avand experienta in programare o sa iti fie usor sa iti gasesti un job in domeniu.