| cosmin986522 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un routher wireless dar problema e ca am modemu in alta camera si numai vreau sa mai trag alt fir pana acolo.Cum pot face sa-mi mearga fara sa mai fie nevoie de modem?

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Eu am inteles pentru ca m am confruntat si eu cu problema asta am router in alta camera. ai nevoie de asa ceva http://www.emag.ro/......E6RV7BBBM/ bagi adaptorul asta in pc instalezi setarile conform cu instructiunile din pachetul pe care l primesti si gata, ai net fara fir in alta camera. succes si sa ne spui aici daca ai rezolvat

| cosmin986522 explică (pentru radu75):

Mersi de ajutor dar vreau sa te mai intreb ceva :
1..Eu vreau acel adaptor pentru un program ca eu am acum net prin fibra optica si nu imi gaseste adaptoru din cauza ip-ului ca nu e static crezi ca m-ar ajuta?
2. Daca imi iau adaptor cu 300 Mbps mi-ar merge mai bine netu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul router-ului nu ai nevoie de fir ca sa ai semnal la pc, doar de un adaptor wireless. Tocmai aceasta inseamna wireless, fara fir. Router-ul il conectezi la firul prin care primesti internet, in camera unde ai firul si semnal o sa ai in toate camerele din locuinta (apartament sau casa). Nu mai ai nevoie de modem, doar de un adaptor wireless pentru pc si de nimic altceva daca ai laptop.

| radu75 a răspuns:

La fel va merge. depinde de viteza care ti o da providerul de net