| GulDan a întrebat:

Zicetmi niste modalitatii sa invat bine engleza!

Sa ascult inteleg destul de bine dar sa citesc si sa vorbesc mai greu.

4 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Instaleaza aplicatia Duolingo pe smartphone, termina toate lectiile din ea si apoi invata din carti si caiete, o sa intelegi mult mai bine cum sta faza cu gramatica. Apoi poti viziona filme in limba romana, cu subtitrare in Engleza! Sau filme in Engleza cu subtitrare in limba Romana!

| WAngel a răspuns:

Hey buna. Sunt pe youtube o sumedenie de clipulete unde te invata sa pronunti corect, sa vorbesti. Incearca sa mergi prin casa si sa vorbesti in engleza cu tine insuti, poate la inceput e dificil insa cu timpul vei cunoaste din ce in ce mai multe cuvinte si te vei exprima mai usor.

| Stefania888 a răspuns:

Hey. Si eu eram praf la inceput la engleza dar de cand am inceput sa ma uit la filme, seriale sau sa citesc carti in engleza am progresat destul de mult. Citeste cu voce tare orice text pe care il vezi in engleza si citeste pana iti iese accentul.
Din textele de pe internet, scoate cuvintele pe care nu le stii si cauta-le in dictionar. Asa iti vei imbogati vocabularul.
Ia cartea de engleza si citeste cu voce tare cand faci tema, chiar daca citesti mai greu la inceput.
O alta varianta ar fi sa urmaresti clipurile de pe youtube ale vlogerilor sau clipurile in care te invata sa vorbesti.
Eu am aflat aceasta metoda cu cartile si filmele sau serialele de la profesoara mea de engleza. La inceput nu o credeam dar am inceput sa vad diferenta. happy Si am facut asa si cu franceza.
Daca invatatul de acasa nu merge, poti sa cauti pe cineva care te poate pregati.
Sfatul meu este sa lucrezi foarte mult dar pentru a obtine succesul e nevoie si de vointa. big grin Iti urez noroc!