| Goddessss a întrebat:

Am o mare mare problema. Azi a inceput sa ploua foarte tare si telefonul meu, sigur a primit apa. Ce-i drept, o mare parte din vina e a mea.
Faza nasoala este ca de la ora 4 intra singur pe aplicatii, se misca singur. Sunt foarte suparata, deoarece am facut azi niste poze si am incercat sa le pun pe drive rapid, dar nu prea pot.Ma simt groaznic. Cred ca am atras acest lucru, ca de ceva timp am zis ca nu imi mai pasa de el, ca oricum am vrut sa il schimb cat de repede, dar imi este cumva de poze.

Acuma e oprit. s-a incarcat peste zi, dar cred ca e dus...
Ce as putea face?
Am facut o si mai mare prostie, dandu-l cu uscatorul inauntru si dupa era sters sub ecran.

Vreau pozele inapoi sad
Am mai patit ceva similar, cand sora mea l a lasat la soare din neatentie si era foarte infocat, se misca si era ecranul verde, dar dupa 1 zi si a revenit.

Acuma e prea tarziu, cred. Ati mai patit ceva de genul?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca este ceva genetic. Sora ta l-a lasat in soare iar tu in ploaie.

| Goddessss explică (pentru darrio2007):

Diferența este ca eu l-am lăsat din prostie.
Practic am știut ce am făcut.
Partea frumoasa e ca si- a revenit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi a inceput sa ploaie foarte tare, si telefonul meu sigurat, in ce limbă scrii, telefonul tau asigurat? A inceput sa plouă nu sa ploaie, unde a plouat asa de tare? Aici in Bucuresti NU a plouat astazi deloc

| Goddessss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am scris deja si la alt user. Scriu de pe o tableta veche si aceasta baga cuvintele cum vrea ea. Nici nu mi-a trecut prin cap sa citesc din nou intrebarea. Aia e!?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ok, daca pozele erau pe card se salveaza daca erau in telefon mergi cu el la orice service gsm si ei o sa iti salveze pozele, numai ei in servis stiu cum sa le salveze si sa le transfere ai nevoie de un stick usb sa le duci si ei i ti vor transfera toate pozele din telefon pe stick ul usb, mai nasol va fi cu mesajele ca se vor sterge daca i face back-up sau resetare telefonului sau il va resofta.

| Goddessss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult de sfat! Ideea e ca am reusit acum sa salvez cred ca 80% din poze, iar acum ele se afla in drive-ul personal.
Oricum, nu mai are sens. Sunt pe punctul de a cumpara un nou telefon si abia astept!

| dullcat a răspuns:

Buna din nou. :)) Probabil voi primi hate, insa din punctul meu de vedere nu e deloc o mare problema.Insa stii ce e? Faptul ca, pentru producerea acestor telefoane, oamenii si copiii sap dupa metale pretioase(de exemplu cobalt) fara niciun echipament de protectie, ajungandu-se la boli grave si deces. Sunt o groaza de probleme si conflicte sociale sau armate in zonele acelea, ca noi sa ne bucuram de ultimele telefoane. Marilor companii nu le pasa, altfel i-ar plati decent pentru munca lor, insa asta nu se intampla, oamenii traind la limita subzistentei.

https://www.youtube.com/......tps?/watch
Gasesti documentarul intreg in primul link.Sunt si altele pe care le poti recomanda.

Am si eu telefon, da sunt ipocrita, dar incerc sa-i prelungesc viata si sa cumpar sh, sa repar ce am, din respect pentru efortul de nepretuit al acelor comunitati.Sa mentin bateria incarcata intre 25-85% pentru a-i prelungi viata, sa nu-l las in soare, sa am grija sa nu-l scap pe jos etc.

Sper ca am pus lucrurile in perspectiva, poti oricand sa faci alte poze. E important uneori si chiar obligatoriu din cand in cand, asa pentru suflet si dezvoltare personala, sa ne amintim cat suntem de privilegiati, in comparatie cu procente semnificative din populatia lumii.E deosebit de important sa vorbim, sa crestem nivelul de constientizare, etc despre problemele din spatele productiei si manufacturarii de bunuri pe care le utilizam zilnic.Altfel lucrurile nu se vor schimba.

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Foarte adevărat.
Azi si-a revenit, totul este in regula. A ieșit apa din el
Gândește - te si la cei ce extrag '' mica'' pentru produsele cosmetice prafoase.

| dullcat a răspuns (pentru Goddessss):

Ma bucur ca merge telefonul.Stiu, am vazut si despre asta documentare.Nu folosesc produse cosmetice care au.Cred ca ti-am zis de Inci Beauty, nu? Am cont premium si am selectat acolo sa fie excluse din cautare produse cu mica in compozitie, plus alte ingrediente din astea controversate.

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Eu ma feresc ca de dracu de parabeni, încerc sa evit cât de mult pot, parfumul si talcul

| NLS a răspuns:

Trebuia sa il fi pus urgent intr-un vas cu orez (sa fie acoperit pe toate fetele cu macar 3-4cm de orez).

Daca faci asta suficient de repede, exista sanse sa il poti salva.

Ce telefon e?

O alta solutie daca vrei sa incerci sa il recuperezi e sa il trimiti intr-un service bun, cum ar fi cel din cluj (daca locuiesti pe aproape, chiar merita):

https://phonefix.ro/

| Goddessss explică (pentru NLS):

Multumesc mult! Este un Huawei 20 lite. Nu e mare chestie acum, deoarece am reusit sa salvez majoritatea pozelor.
Oricum zilele ce urmeaza vreau sa imi iau un Samsung S23 sau mai vad eu. Dar cam Samsung as dori.
Mersi!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te-ai uitat pe Google Photos? Și mie mi s-a stricat recent și mi se salvaseră automat, n-am pierdut nimic, am găsit inclusiv poze pe care le ștersesem din telefon de mult.

| Goddessss explică (pentru supadeceapa):

Nuu, pentru ca nu folosesc.
Într-un final, si-a revenit azi dimineață, după ce l-am băgat în orez... laughing

| Sophieka a răspuns:

Nu prea e o problema...Asta e. Nu ai avut grija de el, asta s-a intamplat.
Nu cred ca are rost sa dramatizezi atat pentru niste poze. Nu merita sa te atasezi emotional de astfel de chestii.
Iti vei lua alt telefon asa cum vroiai si vei face alte poze.

| Goddessss explică (pentru Sophieka):

Ai dreptate!

| Sophieka a răspuns (pentru Goddessss):

E un lucru mare sa dai orgoliul la o parte si sa realizezi cand ai gresit si sa poti acceptare fara drame ceea ce ti se spune. Felicitari!

| Goddessss explică (pentru Sophieka):

Clar, nici nu se pune problema!
Iau altul zilele ce vin, pentru ca oricum timp de 4 ani m-am folosit foarte mult de acesta si consider ca am avut mare grija de el. Efectiv pe spate straluceste.
Azi era doar vina mea.

| Goddessss explică:

Pacat ca nu il pot deschide, deoarece nu am acel ac specific. Asta e!
2 zile vedem cum va fi!
Oricum cumpar altul zilele ce urmeaza

| 4evergentleman a răspuns:

Sa ploua baby. Grele cu lb.romanahee hee
Ești faina, îți faci tu alte poze cu alt telefon mai bun. Ia-ți un telefon care să sa fie rezistent la apa, ploaie, Sony de fel sunt cele mai bune, dar mai sunt și altele.

| Goddessss explică (pentru 4evergentleman):

Vai. Scriu de pe o tableta, vai de capul ei.( 2014) Nici nu m-am uitat la ce am scris. Ideea e ca baga cuvinte aleatoriu, pot sa dovedesc.
Eu stiu ca pot face altele, dar acestea de astazi erau altceva.
Deci urasc totul.
Mersi oricum!

| 4evergentleman a răspuns (pentru Goddessss):

Scuze,dar decizia e definitiva și irevocabila, justificarea nu își mai are rostul. happy
Contează că tu ești o fata drăguță, frumusela și în orice moment și loc si anotimp o sa ieși de mii de ori mai fotogenica că îți permite fizicul, dar desigur cu un telefon mai țiplă, cu o camera mai okeish.

| Goddessss explică (pentru 4evergentleman):

Aaa scuze, asa sunt eu. Nu imi place sa gresesc sau sa las ceva cum nu trebuie. Desi sunt o persoana extrem de apucata si grabita, asta nu inseamna ca nu trebuie sa accept,, adevarul". Stai linsitit! ahaha
Uite cum sta faza cu telefonul. Acel Huawei il am din 2019 si pot sa zic ca am avut grija de el cum nu se poate mai bine. E ca nout. Dar ca orice alt telefon, logic ca memoria se umple, camera devine din ce in ce mai nasoala, bateria e mai slaba etc... Oricum, clar, chiar asta e ideea. Iau un telefon mai puternic, mai scump, mai frumos. De preferabil Samsung S...(vedem noi). Faza de azi era strict greseala mea. Dar nu mai conteaza. Cat de repede o sa am alt telefon. Si mersi de energia pozitiva!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Poți sa îl duci la un service ca să mai recuperezi ceva din el, dar nu știu dacă merita în contextul în care îți vei lua altul nou.
La telefonul nou conectează galeria cu One Drive(Microsoft), dar nu prea recomand pentru ca are spațiul mic.
Partea nasoala la Google Photo este ca nu le salvează și pe cele primite.
Asa că, la următorul telefon, o data la câteva luni pune pozele pe un usb.

| Goddessss explică (pentru dragodana):

E ok, si-a revenit