| adi787 a întrebat:

Am o problema la s3-ul meu, navigam pe internat si cautam un apk la jocul gun club 2 si cand i-am dat pe instalare a inceput descarcarea si mi-a aparut un mesaj in care imi scria ca telefonul meu a detectat un virus si mai joc scria:
"eliminare virus" am apasat pe acesta optiune si mi-a disparut mesajul insa descarcarea tot a continuat, am cautat ep internet si am aflat ca daca dau resetare la setarile de fabrica se elimina virusii dar asa pierd toate datele asa ca am incercat sa fac un backup am conectat telefonul meu la pc si am dat copy-paste la toate fisierele si le-am mutat intr-un folder din pc dar cand i-am dat paste mi-a aparut un mesaj pe pc care scria:"se calculeaza timpul cerut de copierea fisierelor" si astea de vreun sfert de ora face asa asta inseamna ca nu pot face backup pana nu imi reapr calculator dar mai exista si o alta varianta sa ce anti-virus pentru android imi recomandati ca sa imi dau seama daca virusul a fos eliminat

2 răspunsuri:
| Chiburashka01 a răspuns:

Acel mesaj era o reclama. Nu ai niciun virus si nu este nevoie sa iti stergi tot din telefon pentru o reclama care nu are cum sa vada daca ai virusi sau nu deoarece nu are acces la datele din telefonul tau. Sper ca m-ai inteles...

| adi787 explică (pentru Chiburashka01):

Stiu care sunt reclamele ca mia mai aparut dar era un mesaj al telefonului pentru ca a aparut dintru data si scria ca i9300-ul meu este infectat sunt 100% sigur ca nu era o reclama si un mesaj venit de la un telefon