| NissanNavara a întrebat:

Am un vecin care are wi-fi. Am iphone 5 si ma duc langa casa lui si ii gasesc numele de la wi-fi si dau sa se conecteze dar nu imi apare semnu de wi-fi sus pe ecran langa semnal. Arata ca se incarca, se conecteaza, nu imi cere nici parola, nimic dar internetul nu-mi merge. Oare de ce? Sa fie internetul lui oprit? sau care ar fi problema? Funda Mare

8 răspunsuri:
| charleslouboutin a răspuns:

Ori e semnalul prost ori are wirelessul blocat. Bafta.

| NissanNavara explică (pentru charleslouboutin):

Semnal are 2 linii din 3. ce inseamna wireless blocat? nu are parola...

| M29 a răspuns:

Salut!

La router, la setarile de securitate este posibil ca vecinul tau sa fi optat pentru filtrarea adreselor Mac, si astfel doar adresele Mac ale unor dispozitive se pot conecta la router-ul respectiv.
Chiar daca reteaua wifi nu are parola metoda de securitate mentionata mai sus nu permite altor dispozitive sa se conecteze la acea retea wifi.

O zi buna!

| NissanNavara explică:

Astept mai multe raspunsuri, please

| Bogdan20133 a răspuns:

Cel mai probabil e sa fie de la router din cauza ca nu e conectat la PC

| NissanNavara explică (pentru Bogdan20133):

Ce e ala router? apropo lui ii merge pe laptop...

| NissanNavara explică (pentru Bogdan20133):

Ce e ala router? apropo lui ii merge pe laptop

| Bogdan20133 a răspuns:

Routeru este dispozitivul care dranzmite undele wireless, atunci inseamna ca nu prinzi semnal bun