| Iote a întrebat:

Buna seara.
Aplicatia Whatshapp este legata de numarul de telefon. Corect?
Astazi a trebuit sa schimb cartela din telefon cu alta. Alt numar, alta retea. Si totusi, am continuat sa primesc mesaje (cu notificari!) prin Whatshapp. Doar nu aparea numele expeditorului, pentru ca nu se afla in agenda noii cartele. De ce? Care este explicatia?
Multumesc.

Sarbatori fericite tuturor!

22 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Https://faq.whatsapp.com/......e-numbers/ În cazul în care vă mutați frecvent contul WhatsApp de pe un dispozitiv pe altul, este posibil ca, după un număr de mutări, să vi se blocheze posibilitatea reverificării numărului de telefon. Vă recomandăm să nu vă mutați în mod repetat contul între numere de telefon și dispozitive diferite.

poate asta ai patit

| Iote explică (pentru cfrtobias):

Nu am schimbat numarul. Daca il schimbam, ghiceam. Nu intrebam. Chiar si asa, nu puteau sa vina mesajele de pe un numar pe altul. Cartela cu Whatshapp era pe masa!

| Anuket a răspuns:

Nu, nu în tocmai. Numărul e folosit la verificare.

| Iote explică (pentru Anuket):

Si atunci, primesc pe telefonul pe care este instalat Whatshapp chiar daca nu e cartela?

| Anuket a răspuns (pentru Iote):

Da, dar ar trebui să nu lași așa.

| Iote explică (pentru Anuket):

Dupa cum banuiesti, nu ma pricep. Cum pot rezolva asta? Multumesc.

| Anuket a răspuns (pentru Iote):

Bagi cartela veche mai întâi și dacă găsești Import/Export foarte bine, altfel poți trimite pe contul de email contactele, dacă nu vrei să le transcrii tu. https://www.androidro.ro/......e-copiezi/
Iar la whatsapp ai settings -> Account->change nunber

| Iote explică (pentru Anuket):

Nu! Cred ca la un moment dat ai inteles invers. NU vreau Whatshapp cu noul numar. Vreau sa nu primesc deloc mesaje, daca nu am cartela veche in telefon. Am primit, desi temporar schimbasem cartela.

| Anuket a răspuns (pentru Iote):

De fapt nu prea am avut ce să înțeleg din " Dupa cum banuiesti, nu ma pricep. Cum pot rezolva asta? Multumesc." Poți să dai delete la cont din setări. Atunci nu mai primești mesaje.

| Iote explică (pentru Anuket):

Daca te uiti la raspunsurile tale anterioare... eu nu prea am avut ce sa inteleg!
Imi raspundeai ca si cum ai sti ce spui, de fapt nu stii nimic. Nici macar nu ai inteles intrebarea.

| Anuket a răspuns (pentru Iote):

Ba am înțeles și ți-am răspuns exact. Ai întrebat "Aplicatia Whatshapp este legata de numarul de telefon. Corect?"Nu, nu în tocmai. "De ce? Care este explicatia?" Numărul e folosit doar la verificare.
De altfel nici nu știi să întrebi ce vrei:" Cum pot rezolva asta? " care asta? Nu ai spus ce vrei să faci.
Ți-am și zis "Poți să dai delete la cont din setări.". Tu ai înțeles ce îți ziceam, dar nu aveai nevoie de ce am zis pentru că nu știi să te exprimi și nici să dai informațiile necesare, spui orice, dar nu ce trebuie. În plus, ești agresiv, nu meriți pic de ajutor. Descurcă-te singur de altă dată!

Răspuns utilizator avertizat