| N2000 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare pe partea asta a tehnologiei happy. As vrea ca in viitor sa imi schimb telefonul cu unul mai bun, cu o camera mult mai buna, capacitate, etc insa camera ma intereseaza foarte mult, modul in care face pozele. In prezent am un Samsung A70 care isi face treaba nu zic nu, il am de vreo 4 ani si inca duce foarte bine insa imi doresc o camera mult mai buna.
Sunt in dubii intre alegerea unui Iphone (nu stiu de care, dar tind la ultimele modele 15 pro max sau daca apare unul mai bun ca el) si un Samsung S23 ultra. Le am pe astea in vedere fiindca tot aud de Iphone cum ca ar fi ceva wow (si majoritatea care au trecut de la Samsung, Huawei la Apple nu isi mai doresc sa revina inapoi la marcile respective) si Samsung s23 ultra deoarece prietenul meu il are si stiu ca si el are o camera foarte buna si un zoom super. Tin sa mentionez ca am avut dintotdeauna android si pentru mine la IOS ar fi o schimbare uriasa si mi-e foarte teama de cum m-as impaca cu meniul, stilul lui etc. Cu toate astea m-am gandit odata ca voi opta pentru s23 ultra insa nu ma simt impacata cu gandul..si sunt tot in dubii si nu ma simt intu-totul impacata cu decizia. Adica cu Samsung in continuare, mi-ar fi mult mai usor ca nu trebuie sa mai fac trecerea de la un sistem la altul, la te miri ce conturi, etc. Dar pe de alta parte ma atrage foarte mult felul in care arata iphone-ul. De la design, materialele calitative pe care le are, camera, etc.
Ati putea sa ma sfatuiti in vreun fel? Pareri pro/contra pentru fiecare tel sau orice altceva, m-ar putea ajuta.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Eu am incercat sa fac trecerea de la android la iOS și m-a scos din pepeni iOS -ul. Am revenit la Android dar eu lucrez in IT și mă ajut destul de mult cu telefonul in diferite task-uri. Pentru un power user un android oferă mai multe.

Dar depinde de fiecare, strict la camere nu e diferență mare intre modelele astea, doar că la Samsung ai mai multe focale.

iPhone a devenit telefon de statut, multi îl aleg doar ca sa para mai sus pe scara socială deși gama ultra de la Samsung e tot acolo cu prețul.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: câți bani vrei să bagi in noul tău tel?

| N2000 explică (pentru sierra1):

Pai bugetul ar fi undeva pana in 7000 pe acolo, maxim. Ideea e ca as vrea sa fie o investie foarte ok si sa nu mai am treaba pe viitor cu el happy. Deci camera sa fie super buna, sa fie rapid, intr-un cuvant sa isi faca treaba

| sierra1 a răspuns (pentru N2000):

Păi atunci îl iei pe cel mai tare din parcare:

https://altex.ro/......IP15PM2BK/

deși dacă faci atâta caz pentru o pată pe țoale, nu cred că (d)ai banii ăia

https://www.tpu.ro/......si-am-pus/

| N2000 explică (pentru sierra1):

Hmm, un raspuns foarte bine gandit, ai cercetat tu mult sa vezi activitatea mea. Se pare ca ai ramas blocat la intrebarea pentru blugi, inteleg.
Here is the thing, dl/dna Sierra, din 2019 oamenii, activitatiile lor, bugetele lor( ca aici vad ca cauti sa bati ca un mic cârcotaș ce esti) se schimba. Acum, nu stiu daca e cazul si la tine, daca ai ramas la fel, "toalele" la fel, bugetul etc, dar de atunci pana acum e o diferenta in ceea ce imi priveste bugetul, iar pretul unui Iphone este aproape jumate din salariul meu curent.
Daca tu nu iti permiti, asta nu inseamna ca nici altii nu trebuie sa isi permita.
Ideea e ca, am cerut o "parere" despre cele doua modele (functionalitati, camera, rapiditate, citeste sus mai bine intrebarea) nu am cerut opinie sa mi se spuna daca sunt broke sau nu.
Observ ca raspunsurile tale sunt date cu o oarecare superiotate pe subtiecte, cu o aciditate. Asa ca inainte de a mai da o "parere" despre un produs, subiect, orice, citeste mai bine intrebarea si nu incerca sa fii un cârcotaș. happy

| sierra1 a răspuns (pentru N2000):

Uuuuu, cineva (cu salariul dublul unui iphone?!) e șifonat