| N2000 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare. Am avut o pata pe blugi( verzi de la bershka..materialul nici chiar jeans)..de ulei..si am pus vanish pe ei dar putin mai mult decat trebuia..pata de ulei era mai micuta...in comparatie cu cat vanish am pus. Dupa ce i-am lasat 30 de minute..cu vanisul am observat in spate pe un carton pe care am asezat blugii ca se lua putina culoare..pe carton era putin verde, dar nu ma gandeam ca e ceva grav. Apoi i-am bagat la masina de spalat si am pus dero dar nu pe ei..ci in compartimentul ala de la masina. Dupa ce i-am luat de la uscat, a iesit o pata mare( cam cat am frecat eu cu degetele cu vanish si cat de mult a fost) mai albicioasa un pic deshisa la culoare..ca sa zic asa dar totusi accentuata.
Cum pot sa scot aceasta pata? Oare s-a decolorat materialul? Sau este pata de la vanish?
Va rog! Multumesc!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, s-a decolorat, pata nu mai e ci e o lipsă de culoare. Concluzie: ia-ți alții

| Danudani a răspuns:

S-a decolorat sigur.vanish-ul nu pateaza dar desigur ca poate sa decoloreze.pur si simplu puneai blugii in masina de spălat cu detergent de rufe si se curăța pata de ulei.

| N2000 explică (pentru Danudani):

Am incercat si asa dar nu a mers.