| muziq0015 a întrebat:

DAU FUNDA! Cine îmi poate explica cum sta treaba cu iphon-urile? Aici mă refer :
Cont icloud
neverlocked
De ce e mai ieftin vânzarea pe piese si de ce vrea lumea sa-l vândă pe piese daca merge 10/10

Răspuns Câştigător
| Chivoiu_Emanuel_1993 a răspuns:

Salut, eu nu sunt un utilizator de Iphone dar din cate stiu eu Icloud iti tine fisierele si pozele salvate in caz ca ti se fura telefonul sau il spargi si se strica. Cat despre vanzarea pe piese, ei bine e mai ieftin sa vinzi pe piese pentru ca nu dai tot telefonul ci dai doar o anumita piesa. Iar daca te referi la suma acumulata dupa vanzarea pe piese ei bine aici e o chestie mai interesanta, Apple are telefoane atat de scumpe pentru ca ele sunt transportate in cele mai sigure si mai bune moduri, adica la clasa I. Vorbesc serios, avioanele cu care sunt transportate Iphone-uriele, Ipad-urile, si celelalte produse Apple sunt foarte sigure si sunt toate de clasa I, sper ca mai inteles. Acum despre faptul ca se vide pe piese, ei bine asta e pentru cei care au nevoie de doar o singura componenta, au iesit din garantie si stiu sa inlocuiasca singuri acea piesa. Este mai ieftin asa decat sa pui pe cineva sa iti schimbe el piesa la bani multi. Funda?

1 răspuns:
| Pool77 a răspuns:

Contul Icloud iti asigura datele personal in cazul unei defectiuni sau furtului, plus ca daca ti se fura si vrea sa-l reseteze ii va cere contul icloud iar fara telefonul e o bucata de caramida.

Neverlocked se refera la retea.
Daca e neverlocked poti baga orice cartela in ea Vodafone-Orange-Telekom etc. Daca e gevey, vei primi un cip cu un numar, insa problema este ca ai riscul de a pierde semnal-datele mobile sa nu porneasca-sa nu poti suna sau trimite mesaje.

Nu prea se face asa ceva, daca merge 10/10 atunci il vinde functional.Pe piese se vinde doar atunci cand nu-l mai poate face adica se defecteaza placa de baza camera-ramul-ecranul astea inca sunt utilizabile si mai scoate un ban pe ele, sau in cazul in care e blocat in icloud atunci cam atat a fost trebuie sa-l vanda pe piese iar placa de baza se arunca.