| Hyperboreas a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa-mi pornesc notificarile sonore pentru Facebook, ca îmi bat capul de mai multe zile si nu reusesc deloc? Desi am bifat TOT ce scrie prin tutoriale! Mentionez ca am android 9, ultima versiune Facebook si un Moto G7+. Poate fi din cauza vreunei alte aplicații?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci trebuie sa astepti, problema o fi de la Facebook

| Catrice a răspuns:

Da telefonul...e pe silențios cumva?

| Hyperboreas explică (pentru Catrice):

Nu e, normal ca nu e, se aud notificarile la Messenger si Watsap. Dar nu se aud la Facebook și Yahoo, deși mai demult se auzeau. La Yahoo mail de asemenea sînt activate notificările din telefon. Mai e vreo optiune pe undeva sau vreun blocaj, dar nu imi dau seama unde.

| Catrice a răspuns (pentru Hyperboreas):

Reinstall/reset și ai rezolvat.

| Hyperboreas explică (pentru Catrice):

Am reusit sa găsesc pînă la urmă de unde se activa fara sa mai reinstalez. În setarile telefonului, la notificarile Facebook, pe lîngă bifa pentru fiecare notificare trebuia apasat pe scris, de ex. pe "comentarii", si aparea un alt meniu cu "comportamentul telefonului". Dînd pe el mi-a aparut un submeniu cu 4 optiuni, 2 cu sunet si 2 fara. Multe erau fara sunetul activat. Se poate alege si tipul de sunet în functie de notificare. Acum merge.
Mulțumesc totuși pentru ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notificări "unde primești notificările". Apoi "push" și bifezi redare sunete la primirea notificărilor. Tot în această fereastră apare și vibrații, led telefon și mai multe.

Apoi vezi sa nu ai dezactivat notificările pentru aplicația Facebook din setările telefonului. Pentru ca, de la android 9 în sus, se poate seta și asta. Verifică și în setările telefonului, nu numai în setările aplicației Facebook.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

În setările telefonului, meniul notificări. Nu mai știu exact meniul de la android 9, însă să știi că se pot bloca notificările venite de la anumite aplicații și oricât ai seta tu în aplicație, acestea ( notificările) nu vin pe telefon din cauza ca este setat din telefon să blocheze notificarea.

| Hyperboreas explică (pentru anonim_4396):

Totul e bifat si degeaba. Apar notificarile dar fara sunet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyperboreas):

Da, cum mai spune cineva. Dacă telefonul este pe silent sau vibrații, atunci sunetul nu se aude.