| Mihaibbb a întrebat:

O intrebare doar celor care au instalat firmware Android:
Am cumparat Vivo y11s,telefonul original la lansare a avut Android 10 eu l-am luat de la Altex cu Android 11 instalat deja, cum pot reveni la android 10 daca stiti si ma puteti ajuta?
Vreau sa fac si backup de rom-firmware-actual si sa aduc inapoi android 10...
Am gasit driver pentru USB de la Vivo dar soft free pt.rom-firmware nu,doar un soft AFtool(compatibil vivo-quallcom)dar nu-l pot utiliza deloc ca nu e free, daca stiti ceva varianta, link?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Intrebarea mai buna e cine a facut un rom de 10 pentru el? Raspuns : nimeni, is doar romuri de 11 si 12, deci ciciu downgrade.

| Mihaibbb explică (pentru Wr3nch):

Reciteste ce am scris sus.tel. a fost la lansare cu android 10 eu l-am luat din mag cu android 11

| Brizbriz a răspuns:

Nu cred ca poti, trebuie sa cauti exact numarul de serie al telefonului si sa gasesti un firmware cu nr ala de serie, foarte exact, si e posibil sa nu existe
altfel, risti sa faci brick la telefon

| Mihaibbb explică (pentru Brizbriz):

Dar ai instalat vreodata android?

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihaibbb):

Defineste instalat?
insa presupun ca raspunsul e "da"
da, am facut update de la android 7 la 8, apoi am regretat, dar a fost vina mea ca am lasat update la aplicatii, asa ca MI-A TRAS-O, aplicatii de interfata faceau crash
am resoftat telefon cu odin, pe S4... de vreo 15 ori, pentru diverse motive (cand am luat telefonul, cel care mi l-a dat a resoftat bootloader-ul si facea figuri, se restarta singur numai partea de Android, nu si Linux-ul din spate, dar tot se duceau notificari si alte chestii)
am instalat LineageOS pe S4... LineageOS e bazat pe Android 7.1.2 dar S4 suporta maxim 5.nustiucat, daca il instalezi de la Samsung... si MERGE TIPLA, inca mai am telefonul

| Mihaibbb explică (pentru Brizbriz):

Ai instalat de pe google play softul asta: ROM Toolbox Lite?
Zice ca face backup si instaleaza rom-firmware.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihaibbb):

Https://play.google.com/......ps/details
selecteaza o stea
eu nu prea as avea incredere cu telefonul meu... sincer
dar, e bine de stiut, poate o sa am odata si odata un telefon pe care sa testez