| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, am un s20 ultra și de vreo 2 zile, îl încarc doar pana la 40 sau 50 la suta câte odată, are ceva? Se poate degrada bateria?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce te impiedica sa il incarci 100%?

| xGamerZ212 explică (pentru darrio2007):

Sincer în ultimele 2 zile am început sa ma plictisesc spontan, și imediat pe telefonlaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Se vede.

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic, nu se consumă, nu se economisește

| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa maximizezi durata de viata a bateriei trebuie sa incerci sa il incarci maxim pana la 80% si sa nu-l lasi sa se descarce sub 20%. La valorile astea bateria se simte cel mai bine si o sa retina capacitatea mai bine in timp. Exista aplicatii care te pot ajuta cu treaba asta.

Ca sa raspund la intrebarea ta, e ok cat timp nu se descarca sub 20%.

| 4ndr33y a răspuns:

Confirm raspunsul lui RoCkkid.
Pentru cea mai buna viata a acumulatorului, incarca-l pana la 90% si nu-l lasa sa descarce sub 20%
Eu am un Motorola low end, ledul verde se aprinde cand bateria e incarcata 90% iar rosu pe la 25%

Odata la 4-5 luni e recomandat sa il descarci la 0% si sa il incarci la 100% pentru calibrarea procentuala, astfel incat telefonul sa iti arate capacitatea corecta in procente.