| cfrtobias a întrebat:

Se zice ca e bine sa încarci telefon de la 20% pana la 80% da dacă încarc zi de zi și nu în 2 zile odată sa zicem nu tot la fel se uzează bateria?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca il incarci zi de zi ori bateria este deja slaba ori stai prea mult pe el. Se uzeaza mai repede.

| sierra1 a răspuns:

Astea sunt povești (vechi ca bateriile telefoanelor). Microprocesoarele moderne se ocupă ele de tot, automat și corect

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se zice... numa' timpenii "se zic" si nu au nici un fundament in realitate. Uite, telefon de doi ani jumatate, incarcat cam o data la o zi jumate'-doua de la 0-2% la full, inca are bateria peste 90% din capacitatea nominala.

| cfrtobias explică (pentru GabiDumitrescu):

Eram doar curios sa vad ce ziceti ca oricum incarcam si eu pe la 10% sau mai putin si nu aveam nici o treaba

| RoCkKiD a răspuns:

Bateria se degradeaza cu fiecare ciclu de incarcare deci tine ami putin decat a tinut la ultima icnarcare, un ciclu ar fi 0-100, daca o incarci cu 50% se pune ca jumatate de ciclu si oricum o sa faci 2 de 50% deci unul complet intr-o zi oricum ca altfel ramai fara baterie.

In general descarcarea pana la 0 si incarcarea pana la 100 tinde sa puna putin stres pe baterie deci nu e ideal. Din cate am tot citit pe net bateriile LI-ion tind sa fie cel mai ok la 50% deci daca ai mereu un incarcator pe langa tine aia de incarcatura ideala. In plus daca nu ai nevoie de fast charge cu adevarat e recomandat sa nu folosesti functia.

Sincer, nu cred ca are sens sa te chinui ca nu o sa reusesti sa o incarci cate putin de multe ori pe zi sa o tii la 50-60%, e un produs car e facut sa se uzeze. Scade luminozitatea ecranului, fereste telefonul de temperaturi prea scazute sau prea mari si o sa fii ok..cand se strica iti iei alt telefon si aia e. Oricum telefonul o sa cedeze cel mai probabil inaintea bateriei.

| cfrtobias explică (pentru RoCkKiD):

O sa ma uit maine sau poimaine cat timp imi ia fara fast charge

| cfrtobias explică (pentru RoCkKiD):

Am citit acum si de am incarcator original nu afecteaza bateria, mai mult sau la fel afecteaza cum ar fi fara fast charge

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Si asta e o mare prostie. Eu am incarcat cu incarcator ne-standard intotdeauna. Uneori mai rapid, alte dati mai lent ca ala standard. Nici o problema.

| RoCkKiD a răspuns (pentru cfrtobias):

Si incarcatorul original poate afecta bateria daca e fast charge. Nu ma intelege gresit, nu e ca si cum il folosesti si se strica, dar daca vrei sa maximizezi durata da viata a bateriei functia de fast charge o oboseste mai repede.

| Alverto a răspuns:

Nu trebuie să ții cont de astawinking

| Eugen80 a răspuns:

Nu conteaza daca incarci zi de zi, inseamna ca pe tine bateria te tine o zi si nu 2. Ideea este sa o lasi sa se descarce pana la 20% si sa o incarci pe la 80% - 90%

| cfrtobias explică (pentru Eugen80):

Pai cum zici tu fix asta nu ajuta atunci descarc telefon pana acum si incarc iar cand vreau si rezultat e acelasi cred

| SoCristian18 a răspuns:

Salut, nu ar trebui sa te preocupe aceste probleme, deoarece nu este nimic adevarat, durata de viata a bateriei este contorizata in incarcarea de la 0-100 %, iar lucrul de care ar trebui sa tii cont este sa folosesti incarcatorul si cablul original.