| Alin12345678910 a întrebat:

Salut,am un Htc desire 510 luat de la cineva si imi face niste figuri,cand intru la caldura mi se apasa pe touch aiurea, cel mai tare ma enervez la scris sms'uri apas pe ceva si imi scrie altceva, cand sunt la frig merge foarte bine.De la ce poate fi? (am garantie dar nu e pe nici un nume si nu stiu daca mi'l primeste in magazin). Multumesc! Funda pentru cel care ma lamureste

5 răspunsuri:
| bloodfont a răspuns:

Curăță ecranul bine (schimbă și folia dacă e nevoie, eventual schimb-o cu una mai subțire și testează problema ta și pe ecranul curat, fără folie) deoarece un touchscreen capacitiv (cum au toate telefoanele în ziua de azi) merge foarte prost murdar, se pot înregistra apăsări aiurea. Apoi dacă găsești prin setări calibrare touchscreen sau setări de sensibilitate pentru el fă toate ajustările necesare. Apoi dacă nu s-a rezolvat problema fă și-un factory reset (backup totul înainte bineînțeles).

| Alin12345678910 explică (pentru bloodfont):

Mersi am făcut toate astea inainte... Si nu merge

| bloodfont a răspuns:

Atunci în service cu el. Posibil să fie nevoie să schimbe touchscreenul.

| Alin12345678910 explică (pentru bloodfont):

Am fost la garanție si mi-a spus ca face condens si ca e normal.am ecranul din plastic

| bloodfont a răspuns (pentru Alin12345678910):

Nu e normal deloc. Problema asta ar putea apărea doar dacă telefonul e construit prost. Dacă ai light leakage pe lângă ecran e un semn că telefonul e construit prost. Posibil să fi nimerit un lot cu probleme.