| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti de ce mi se incarca telefonul foarte greu?
Arata ca incarca dar nu se incarca.
Am schimbat incarcatorul care se baga in priza, am schimbat cablul si la fel.A mers vreo 2 zile dupa ce am schimbat cablul si acum la fel nu mai incarca.
Mentionez ca si incarcatorul si cablul sunt originale Samsung.
Si am incercat si cu altele doua tot originale

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca intr-un jumat de ora "de incarcare" ti-a SCAZUT nivelul batereiei, atunci ai 2 probleme:
1. Nu-ti functioneaza incarcarea
2. Telefonul consuma mult, peste puterea bateriei

Luate ambele in calcul, incearca incarcarea cu alt incarcator (de putere apropiata).
Daca nici cu alt incarcator nu se incarca mai bine, atunci e suspect telefonul: mufa de incarcare, electronica de incarcare sau insusi bateria. In acest caz doar la un service poate gasi cauza problemei, prin masuratori (in telefon).

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca telefonul consuma mult curent, atunci ramane putin pentru incarcare.
Opreste aplicatiile din fundal, bluetooth, GPS, Wi-fi si se va incarca mai repede!

| maphiotul explică (pentru Bula):

Is oprite toate
L-am bagat de vreo jumate de ora la incarcat aveam 46% si acum am 34% fara sa fii facut streaming care stiu ca consuma mult.nici gps sau ceva

| maphiotul explică (pentru Bula):

Abia acum a ajuns la 61% dar nu l-am folosit deloc
Am 3 incarcatoare originale, am tot cumparat in timp ca am crezut ca incarcatorul e de vina

| maphiotul explică (pentru Bula):

De aia am intrebat prima data aici pentru ca poate fii sau bateria sau mufa de incarcare si nu vreau sa mai cheltui inutil

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Cand a scazut nivelul, atunci nu a functionat incarcarea.
Urmareste pe indicator daca functioneaza incarcarea, poate mufa nu face bine contact.
Daca nu, atunci du-l la un service.

| maphiotul explică (pentru Bula):

La indicator imi arata ca incarca tot timpul de aia is confuz
O sa merg la service normal
Multumesc

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Daca intr-un jumat de ora "de incarcare" ti-a SCAZUT nivelul batereiei, atunci ai 2 probleme:
1. Nu-ti functioneaza incarcarea
2. Telefonul consuma mult, peste puterea bateriei

Luate ambele in calcul, incearca incarcarea cu alt incarcator (de putere apropiata).
Daca nici cu alt incarcator nu se incarca mai bine, atunci e suspect telefonul: mufa de incarcare, electronica de incarcare sau insusi bateria. In acest caz doar la un service poate gasi cauza problemei, prin masuratori (in telefon).

| Wr3nch a răspuns:

Daca telefonul e vechi e uzata mufa de incarcare. Ti-o schimba la orice service cu 100 de lei (pretul depinde de zona ta)

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Pai nu ar trebui sa nu incarce deloc daca e uzata?
Da, e mai vechi telefonul

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Nu neaparat, eu am avut un Samsung mai vechi. De la o ora jumate ii trebuiau 6 sa se incarce. Am mers la un service, a schimbat-o si dupa a mers ca la inceput.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Ok,o sa merg.
Dar sun inainte sa vad daca o schimba pe loc ca nu il pot lasa

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

"acum 2 ore | maphiotul explică (pentru Wr3nch):
Pai nu ar trebui sa nu incarce deloc daca e uzata?"

NU, daca e uzata nu mai face contactul bine, si incarca, cu intreruperi
eu am o tableta iPad, la care firul lightning nu il pot baga decat intr-o pozitie, invers se incarca, se opreste, iar incarca, etc.

in alta ordine de idei, daca telefonul e rezistent la apa, dupa ce il desface, nu o sa mai fie (rezistent la apa)

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Chiar e rezistent la apa, e un s5
Da oricum nu-mi foloseste la nimic ca nu fac poze sub apalaughing

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Da, si eu am, si nu mi-a folosit niciodata la nimic