| Liviu321 a întrebat:

Tatal meu tot primeste apeluri de la diverse numere straine (din alte tari, necunoscute). Sunt multe numere, tot suna la un interval de o ora, doua. Ma gandesc ca este un virus, ceva. Cum as putea sa scap de acest virus?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este virus. Diverși au primit sau cumpărat acest număr de la alți. Vor să ofere diverse afaceri sau să îl excrocreze. Nu se poate scăpa. Să nu răspundă și apoi să blocheze numărul. Astfel va fi sunat până când toate numerele de telefon a celor ce îl sună, vor fi blocate în telefonul lui. Din acel moment, bazele lor de date fiind cu foarte multe numere de telefon, vor căuta alți clienți, victime și va fi lăsat în pace.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Acest tip de escrocherii functioneaza mai ales la persoanele pe abonament, pentru ca bine sau rau s-a ajuns ca oricine are o ruda prin strainatate, si cand babuta suna inapoi o incarca cu tariful de eu stiu cate zeci de euro pe minut, o mai suna odata si deja cand ii vine factura moare de inima.
Daca aceste numere au ajuns sa se vanda sau sa fie cumva sustrase din bazele de date ale companiilor de telefonie, nu este oare mai bine sa ca abonatii sa dea in judecata aceste companii? poate in felul acesta instaleaza si ei ceva o protectie importiva unor metode de escrocare stiute, adica ei stiu acestea dar stau cu mainile in san.
Nici nu ar trebui sa dea posibilitatea numerelor speciale sa poata apela abonati, pentru ca se stie ca la mijloc este un scam.Parca mie ciuda putin ca noi nu suntem ca americanii sa deschidem procese peste procese de la nimicuri sa vezi atunci vor mai suna numere de astea oamenii sau nu, cand Orange Vodafone etc vor avea de dat milioane de euro despagubiri. Cred ca vor pune angajati care sa filtreze si sa rasfiltreze numerele care se misuna prin retele. Dar asa zic lasa ca se poate si asa.
Nu este normal ca in nicio retea din lumea ca dupa cateva secunde sa fii taxat cu 20 de euro/apel, adica se pot implementa atatea chestii la nivel mondial dar ceva care sa protejeze necunoscatorii nu.
Pe mine ma doare undeva ca n-au cum sa ma escrocheze dar ma gandesc la amaratii care au un abonament.

| Liviu321 explică (pentru Simpatic):

Faza e ca noi nu avem pe nimeni afara, practic sunam doar in interiorul tarii. Ma gandesc ca respectivii au incercat mai multe numere de telefon random pana au gasit unele bune. Momentan nu a mai sunat, am blocat toate numerele. Exact cum am mai spus, teapa de a fi la abonament. Nu am fost pacalit niciodata si nu voi fi pacalit sa platesc 20 de euro in loc de 4, timp de 2 ani si sa primesc in schimb o tentativa de telefon.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Excrocii știu să se protejeze prin mijloace electronice. Dacă nu depune cineva plângere, justiția nu se sesizează din oficiu. Poți urmări un infractor electronic dacă există o plângere și dovada infracțunii, dar după ce o comit aceștia șterg urmele. Ar trebui să existe o colaborare mai mare frontalieră între poliții, căci chiar dacă poliția română a descoperit un infractor din Tunisia nu are jurisdicție acolo. În plus, formațiunile de combatere a crimelor cibernetice au de luptat cu infractori care fură milioane de dolari din contuiri, de cauze mari, și nu se sesizează și nu dau curs dacă unui particular i s-au furat din cont o sumă mică. Nu au timp și resurse pentru asta. Rar, dacă se descoperă că există rețea de crimă organizată se iau măsuri.

Răspuns utilizator avertizat