| ForFun a întrebat:

Am si eu problema, nu imi merge wireless-ul pe telefon.Am un Samsung Galaxy Y si acasa nu imi merge wireless-ul, doar acasa.In schimb pe laptop, pc(are conexiune la net prin fir), si pe alt telefon merge doar pe a meu nulaughing. Cand ma conectez de pe telefon la net imi apare reteaua wi-fi TRENDnet651 si mai jos scrie dezactivat, securizat cu WPA/WPA2 PSK.Si cand dau sa ma conectez la acea retea ot se scaneaza si nu merge. Sper sa fi inteles ce am spus si daca poate cineva sa ma ajute dau funda! Multumesc!

13 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Trebuie resetat telefonul, alta solutie nu este, pentru ca daca zici ca la alt telefon merge wi-fi-ul si la tine nu inseamna ca trebuie resetat, alta solutie nu exista. Daca vrei sa il resetezi lasa un raspuns la comentariul meu.

| ForFun explică (pentru AlexElektro1987):

Si daca il resetez cum fac si ce o sa se intample cu aplicatiile din telefon?

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru ForFun):

Aplicatiile din telefon se vor sterge, iar daca vrei sa stii cum faci lasa un raspuns la comentariul meu

| ForFun explică (pentru AlexElektro1987):

Ai putea sa imi spui cum sa imi resetez telefonul contact:andrey_catalin25@yahoo.com ca ne intelegem mai bine acolo.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru ForFun):

Nu mai stau sa intru pe mess, fi atent :1.Inchizi telefonul
2.Scoti bateria din telefon
3. Pui bateria la loc si carcasa si tii apasat pe butoanele,, Power (cel de unde deschizi si inchizi telefonul) si butonul de volum jos(adica de unde dai volum mai tare, nu de unde dai mai incet) si butonul de Home(Butonul din partea de jos a ecranului). Pe toate le tii apasate in acelasi timp pana cand iti apare o imagine cu semnul android pe skateboard!
4.Iei degetele de pe butoane
5.Astepti cateva secunde
6.Din tasta de volum dai mai jos unde scrie,, FACTORY RESET" iar apoi apesi butonul de unde deschizi telefonul! Astepti pana cand se termina de resetat iar apoi o sa iti apara o introducere a telefonului cum iti aparea si cand l-ai cumparat! FUnda?

| ForFun explică (pentru AlexElektro1987):

Am facut cum ai spus tu si tot nu mergestraight face.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru ForFun):

Nu are cum sa nu mearga

| ForFun explică (pentru AlexElektro1987):

Stai sa iti explic.Eu am un Samsung galaxy young si sora mea are un Samsung galaxy gio pe ai ei ii merge internetul de acasa al nostru personal dar mie nu.Insa daca ma duc la vecinu(are net wireless si nu e parolat)imi merge doar acasa nu imi merge.De ce?(mai mentionez o data ca ca alt telefon merge wireless-ul de acasa doar pe telefonul meu nu dar nu stricat telefonul deoarece wireless-ul de la vecinu sau Orange merge, sper ca ai inteles)

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru ForFun):

Fii atent la ce am gresit,trebuia sa apesi pe butonul de volum sus,nu de volum jos,adica : Power (cel de unde deschizi si inchizi telefonul) si butonul de volum sus(adica de unde dai volum mai tare, nu de unde dai mai incet) si butonul de Home(Butonul din partea de jos a ecranului),acolo am gresit eu,trebuia sa apesi volum sus nu volum jos, altfel daca nu il resetezi nu o sa se conecteze, stiam la ce problema te referi iar daca nu il resetezi tot nu o sa mearga la reteaua ta de wi-fi, pentru ca nu are nici o treaba cu alte retele de wi-fi. Daca nu il resetezi, nu o sa mearga.

Răspuns utilizator avertizat
| anonymous2666 a răspuns:

Salut. Am intampinat si eu aceeasi problema candva. Pana la urma am reusit s-o rezolv, chiar daca m-am chinuit ceva timp. Daca ai internet PPoE (nu conteaza compania) la setarile router-ului selecteaza PPoE, in loc de Dynamic IP sau Static IP. Apoi o sa-ti ceara UserName si Password. Trebuie sa le bagi pe cele din contractul companiei de internet la care esti abonat big grin Am vazut intrebarea ta in momentul in care si eu am cautat respunsuri la aceasta problema. Sper ca te-am ajutat. Daca nici asta nu merge atunci nu stiu ce.

| ForFun explică:

Wi-fi este al meu personallaughing.Si daca il resetez cum fac si ce o sa se intample cu aplicatiile din telefon?

| Pop_Christian_1974 a răspuns:

In meniul de la router trebuie schimbat la versiune din modul WPA-PSK in modul automat
.iar daca nu merge nici asa la optiunea - securitate din modul WPA-WPA2 schimbi in modul fara securitate (adica fara parola ) este modul fara criptare.