| Kenzor1778 a întrebat:

Salut, TPU. de curand mi-am achizitionat un telefon mobil "Allview V1 Viper i". Acesta are o versine Android v4.2.2 (Jelly Bean). Peste cateva saptamani, Allview a anuntat un update la sistemul de operare, adica de la v4.2.2 la v4.4 (KitKat). Chestia este ca mi-am root-at telefonul si ma intreb daca o sa fac update-ul sa nu fac ceva de genul "Brick the phone" din cauza root-atului. Imi puteti spune daca acesta va pati ceva in urma update-ului + daca se pierd datele din telefon (imagini, contacte, videoclipuri etc.)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuia sa faci un Backup pe card. Are in meniu acesta optiune. Cauta in Setari/ Sistem/ Creati o copie de rezerva si resetari/Creati o copie de rezerva pentru__.

| Kenzor1778 explică (pentru Salontanul):

Aha. Si telefonul va pati ceva din cauza rootatului dupa update?

| Salontanul a răspuns (pentru Kenzor1778):

Asta nu-ti pot spune. Unele se defecteaza. Majoritatea nu. Dar prin rootare vei obtine dreptul de administrator. Poti sa faci orice, sa schimbi o aplicatie, sa o stergi, sa modifici ce vrei in el.

| Kenzor1778 explică (pentru Salontanul):

Aha. Pana la urma as incercavsa ii dau unroot si apoi update ca sa nu risc sau cel mai bine as suna la Allview pentru mai multe intrebari. Oricum, multumesc.

| Salontanul a răspuns (pentru Kenzor1778):

Multumes si eu. Mai bine intreaba si la ei.