| Laurentiujr a întrebat:

Aș dori să vă pun următoarea întrebare: am un Samsung, model din Gama A cu 2 cifre și am făcut marea prostie să-l las la încărcat până la ora 06:05 (deși era full încă de la ora 01:50), deoarece am uitat de el. Este pentru prima dată când am comis-o. Telefonul îl am de 1 an și 2 luni.

PS: la o utilizare mare spre extrem, bateria mă ține 6 ore și 10-20 de minute. Cu această greșeală prostească s-a ales,, prafu" de telefonul meu?

Răspuns Câştigător
| PuținConteazăNumele a răspuns:

Salut! După ce telefonul ajunge la 100% nu mai primeste curent de la adaptor, așa sunt majoritatea telefoanelor din ziua de azi, deci nu ai de ce să îți faci griji, spor

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Telefoanele moderne ("model din Gama A cu 2 cifre"?) decuplează automat alimentarea așa că-l poți ține și o săptămână că n-are nimic!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

" Pe vremuri, bateriile telefoanelor nu erau așa de sofisticate precum acum. Mai mult, dura ore întregi până când se încărcau la maximum. Acum, telefoanele au evoluat și bateriile sunt mult mai bune. Iată ce spun specialiștii citați de Business Insider.

Dacă ai telefonul la încărcat toată noaptea, nu se reduce capacitatea bateriei. Totul se leagă de ciclul bateriei – cum utilizezi bateria, cât efort depune.

Ciclul bateriei se referă la numărul de reîncărcări de 100%. Dacă încarci doar 50% din ea, înseamnă jumătate de ciclu. Acum, noile telefoane sunt făcute să reziste la 400 de cicluri de reîncărcare. Înseamnă undeva spre doi ani de zile. "

Nu are absolut nimic, nu te speria asa big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Laurentiujr):

Este ok ^_^