| Leea1234 a întrebat:

Am intrat azi pe un site si imediat ce l-am deschis am fost anuntata ca am luat un troian si a aparut un cal, am inchis repede pagina dar degeaba, acum imi tot intra WINDOWS DEFENDER si imi spune sa cumpar programul (precizez ca nu am antivirus). ce se intampla am luat un virus? daca da ce sa fac sa scap de el? imi poate strica laptopul, sau doar ce am in memorie? ce este un spyware? ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poate nu sunt cea mai avizata sa-ti dau un raspuns, pentru ca nu e domeniul meu. Dar sunt convinsa ca esti disperata si astepti raspunsul salvator.
Pentru inceput, intra aici http://www.avast.com/ si instaleaza-ti versiunea pentru 60 de zile. Dupa instalare, antivirusul o sa faca o scanare a laptopului tau si o sa-l "curete", daca e cazul.
Avast il utilizez si eu si sunt foarte multumita.
E sinucidere curata sa nu ai un antivirus pe pc.
Despre spyware poti sa te informezi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Spyware.
Succes! Nu uita sa ne spui ce ai facut.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Da ai luat un virus, acest windows defender. El nu este un antivirus, te pune pur si simplu sa downloadezi un virus mai mare. Foloseste avast sau avira (e gratis pe net) si in nici un caz nu mai naviga pe net fara antivirus.

| gabimaris a răspuns:

Aoleuuu! Daca nu te pricepi e bine sa chemi pe cineva avizat sa faca treaba asta, adica sa te scape de virusul ala si sa-ti instaleze un antivirus bun! Mare grija pe ce intri ca poti sa pierzi tot ce ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ca si mie mi-a intrat unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AVG Anti Virus Gratuit Free este usor de instalat si de utilizat, se poate instala in engleza sau franceza, etc.
succes, nu uita sa scanezi si sa treci virusii gasiti in Carantina, cred ca in engleza este VAULT sau asa ceva iar in franceza Quarantaine

Întrebări recente