| DanyXhell a întrebat:

Are ceva daca i-am dat hamsterului meu ridiche?

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Hamsterul este un rozator care in general nu face mofturi la mancare; este, de altfel, omnivor - in afara de mancarea speciala pentru hamsteri care se gaseste in pet-shop-uri, in conditiile in care te asiguri ca 1/5 din ratia zilnica sa fie alcatuita din alimente bogate in proteine, poti imbogati meniul zilnic al hamsterului tau cu aproape orice aliment de origine vegetala sau animala:
LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

IMPORTANT! A se evita citricele: lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!

Pentru mancarea hamsterului este bine sa folosesti un bol mic sau o farfurioara - cantitatea de mancare suficienta pentru un hamster pe zi de obicei incape fara probleme intr-o lingura - nu ii pune mai mult decat are nevoie, pentru ca rezultatul nu va fi un hamster ma satul, ci o cusca mai murdara! In plus, hamsterii au obiceiul sa-si faca depozite de mancare care se altereaza repede (mai ales in sezonul cald) si pot deveni o sursa de mirosuri urate si chiar de infectie.

Ca sa determini cantitatea de mancare necesara hamsterului tau pentru o zi, umple bolul si urmareste-l cat mananca in ziua respectiva; de a doua zi vei pune in bol o cantitate de mancare echivalenta cu cea consumata in ziua precedenta.

Mancarea speciala pentru hamsteri, care se gaseste in pet-shopuri, fiind uscata, poate fi lasata in bol pe durata intregii zile intrucat nu se altereaza; daca insa ii dai mancare care se poate altera (carne fiarta, ou etc.) sau care se ofileste isi poate pierde astfel continutul nutritiv (vegetale) este bine sa o portionezi in parti mici si sa hranesti hamsterul cu cat poate manca o data. Restul se poate pastra intr-un vas acoperit in frigider, de unde se scoate, ca sa nu fie foarte rece, cu aproximativ o jumatate de ora inainte de ora mesei. Mancarea speciala din comert se pastreaza intr-un loc uscat si ferit de lumina, intr-un recipient bine inchis.

FOARTE IMPORTANT! Hamsterii beau apa! In lipsa apei, hamsterul isi poate lua cantitatea de apa necesara din alimentatie insa, daca alimentatia este preponderent uscata, hamsterul se deshidrateaza rapid si moare.

Este bine sa ai un recipient cu picurator pe care sa il agati de unul din peretii custii, din care hamsterul sa poata bea atunci cand simte nevoia. Apa trebuie sa fie proaspata, deci se schimba in fiecare zi; in sezonul cald schimbarea apei se recomanda sa se faca de doua ori pe zi, dimineata si seara. Nu se recomanda bolurile sau alte vase deoarece hamsterul le poate rasturna si astfel asternutul custii se uda si trebuie schimbat deoarece, daca este lasat umed, mucegaieste foarte repede, mai ales in sezonul cald.
Sper ca ti-a fost de ajutor rasp meu!

| Dash a răspuns:

In nici un caz!
Rozatoarele pot manca orice leguma!

| Anonima568 a răspuns:

Nooooooo :O:O:O

o sa devina ridichie ptc a mancat :O laughing

| CayusMoise a răspuns:

Am si eu un hamster si ii dau fructe si legume dar nici o data deci nici o data sa nu ii dai varza verde

| TraDeMaDe a răspuns:

Pai nu-i iute ridichia? cred ca da are ceva