| Laly_4113 a întrebat:

As dori cat mai multe raspunsuri.Am avut o prietena C. cu care m-am inteles foarte bine din clasa intai dar din clasa a sasea s-a schimbat. Ma minte, uneori ma barfeste nu ma baga in seama des si doare nu stiu daca ati mai trecut prin asta.Am cam pierdut-o. Acum am o prietena FLorina cu care ma inteleg super bine si chiar mi-am dat seama cine mi-e prieten si cine nu. A fost o intamplare unde am plans in clasa dupa franceza o nota mica deoar eu de obicei am 9 si 10 si nu incepeti ca vai pentru o nota mica nu stiti cum e sa va zica un profesor ca l-ati dezamagit e foarte demoralizant.si am plans. C. se holba atat pe cand FLory statea langa mine si incerca sa ma calmeze.Vedeti ce inseamna sa ai o prietena buna? Tin la ea si ea la mine.SA SPERAM CA PE EA NU O VOI PIERDE... Ce parere aveit despre povestea mea aveti o poveste asemanatoare o puteti zice pe scurt?

8 răspunsuri:
| <3dark-shadows<3 a răspuns:

Da. Pe scurt cred ca ti-o pot zice big grin Din cls I pana in clasa a IV a am fost prietena cu o fata. Dar eu inca eram mica si nu realizam ca ea ma folosea, ma barfea cu alte fete s.a.La un moment dat pe cls a 3 a invatatoarea vrea sa-i mute pe unii ca sa stea cu altii si noi stateam amandoua in banca de pe cls I si ea nu vrea sa stea cu altcineva si pe mine ma forta sa fiu de acord cu ea cu toate ca invatatoarea vedea asta. Intr-o zi ne-a mutat si pe noi pe mine cu o fata Luana :X si tin minte si acum, ca i-am spus cu un zambet pe buze : "Ce bine ca m-a mutat cu tine, m-am saturat de Iunia(fosta prietena)!" In cls a V m-am gandit mai bine si am realizat ca nu aveam decat un prieten si acela FALS, si m-am gandit sa discut cu ea. AM vorbit frumos la un moment dat pe mess, dar dintr-o data m-a inervat si am sarit cu gura big grin Facea pe inocenta de parca in acei 4 ani nu facuse nimic. SI i-am zis ca daca vrea sa fie prieten adevarat cu cineva sa nu mai fie asa. Din cauza ei timp de 4 ani nu am avut alti prieteni si cei din clasa credeau ca sunt ingamfata ca ea, dar nu eram asa. Azi incearca sa se schimbe si sa-mi recapate prietenia, ma bucur ca incearca dar nu o sa mai fiu prietena cu ea. Acum am multi prieteni, foarte multi big grin Dar B. F. F. E(best friends for eternity) sunt doar 6 fete : LuLu, Adh3, Ally, D3u, Carmen si Eve :X Iar baieti si fetele care ziceau atunci ca sunt ingamfata ca Iunia acum m-au descoperit cea cu adevarat, si pot spune ca ma inteleg destul de bine cu acele persoana, mai ales cu baietii blushing)Am si ptieteni(baieti) dar deja m-am lungit cam mult cu poveste big grin

| Adelinesmile a răspuns:

Pai cam da. am o poveste gen a ta, doar ca eu i-am spus ce ma deranjeaza la ea si ca daca nu mai vrea sa fim prietene este alegerea ei nu a mea. Am luat o pauza de 2 saptamani si a inceput sa ne fie dor una de cealalta si ne-am impacat. de atunci nu prea mai avem probleme.

| Mirela a răspuns:

Da si eu o pov asemanatoare.

dar tu macar o aveai prietena dintr-a I-a. dar eu de la gradinitsa, si acum intra aVIII-a s-a schimbat groaznic. n-o mai recunosc.

Recunosc ca nu vreau sa mai am aceeasi relatie de prietenie cu ea pentru ca a facut multe lucruri care-mi displac.si n-as putea sa fiu prietena cu ea, stiind ca a facut niste chestii[nu va ganditi la sex->nu cred ca a facut-o laughing].

Si acum si eu am o f buna pr :X cu ea ma inteleg super, e ea mai nebuna se indragosteste repede, dar la fel de repede uita laughing. Ne intelegem perfect doua "nebune"love struck.

>big grin

| Mirela a răspuns:

Pana la urma, cel mai bine ar fi sa ai un prieten baiat, sunt mult mai de treaba.Si in caz de ceva te ajuta si cu baietii smug.batting eyelashes

| patricCia a răspuns:

Hai sa iti zic povestea mea. Inca din clasa intai am avut o prietena foarte buna, eram nedespartite. Stateam numai cu ea si cum am avut o invatatoare nebuna, a facut in asa fel incat sa nu mai stam impreuna pe motiv " ca ii ignoram pe ceilalti" raised eyebrows ( chiar ne jucam si cu ceilalti ). Bun... In clasa a 3-a am facut niste prostii impreuna cu mai multe colege si o alta colega ne-a parat dupa doua luni dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat ( at wits' end ). A fost un scandal monstru cu invatatoarea si a dat vina pe mine, bineinteles, deoarece invatam mai bine si cum is mai mare decat colegii mei, dupa invatatoarea mea am avut o oarecare autoritate asupra lor si eu ii impingeam la prosti si eu eram capul rautatilor tot timpul si numai eu plateam pentru tot ce se intampla. Si gandeste-te un pic cum sa ii oblig eu pe ceilalti colegii sa faca prosti? Am avut toti aceeasi vina! Si i-a bagat in cap tatalui prietenei mele tot felul de prosti ca mamei mele i-a venit sa o ia de cap. Si a venit tatal ei la mine si mi-a mai interzis sa stau cu ea si etc... Gandeste-te cum m-am simtit si cat de inedreptatita eram! Si dupa vreo 2-3 zile i-am zis ceva ei, i-am comentat nu mai stiu ce si asa m-a parat la tatal ei, si el la randul lui invatatoarei. Ea a doua zi m-a facut de ca**t in fata clasei si de atunci s-a terminat! Suntem inca colege, dar nu mai e la fel! Sa nu mai spun ca se poarta ca un copil de clasa a 2-a is ma scoate din sarite! Acesta a fost prima data cand m-a tradat o prietena!

In clasa a 4-a mi-am facut o alta prietena! Cu ea s-a intamplat cam la fel. Am avut o incredere oarba in ea! I-am luat apararea cand avea nevoie, am scapat-o de o nota mica, si pur si simplu ma prostea cum voia ea! Am avut un proiect impreuna. Trebuia sa scriem despre 10 monumente din Cluj. Eu mi-am facut toata partea in 2 ore, la 1 dimineata, si eu la 4 dimineata urma sa plec in Austria. Ea, a fost bolnava si intr-o saptamana de stat acasa si nu a fost in stare intr-o saptamana sa faca ce am facut eu in 2 ore! Si si-a facut partea luni si proiectul trebuia predat miercuri. Marti seara eu am observat niste greseli si cum avea ea imprimanta i-am spus sa le scoata listate si sa mi le aduca PERFORATE ca sa le pot lega la proiect! Si bineinteles ca nu mi le-a adus perforate! Atunci i-am cerut invatatoarei perforatorul si asa a aflat. Doamneeeeeee dezastru ce a facut cu mine! M-a facut de rusine in fata unei alte clase care venise sa ne vada proiectele, si ea, colega, a dat vina pe mine si in timp ce eu eram terorizata si plangeam de nervi de ce mi-a facut, ea radea si se juca! Ca sa nu mai zic ca este o nesimtita si trece pe langa mama mea, se uita la ea si nu o saluta si tot felul de nesimtiri din acestea! Atunci am fost tradata a 2-a oara. In prezent am o colega cu care ma inteleg ok, dar in clasa nu mai am prietene ADEVARATE! Prietenele adevarate sunt de la basket si mi-am dat seama ca e foarte greu sa iti faci prieteni adevarati! Pana nu de mult timp, ma gandeam in ce masura sa am incredere in noile mele prietene, dar in acelasi timp nu voiam sa ma indepartez de ele. Dar acum mi-au dovedit ca pot sa am incredere deplina in ele!

Cat despre cazul tau, tot ce pot sa-ti zic e ca e esti mai norocoasa decat mine! Ea s-a indepartat de tine, nu te-a facut sa suferi direct! Ai grija, pentru ca genul acesta de "prieteni" asteapta fiecare ocazie sa te injunghie pe la spate. Si in legatura cu prietena ta cea noua, doar tu poti sa-ti dai seama daca e prietena adevarata sau falsa, dar eu zic ca ti-a demonstrat asta destul de bine! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laly, povestea ta e clasica, varstei voastre.vei mai trece prin asa ceva.prieteniile la voi sunt ca ploile de vara.scurte si rapide.vin si trec.mai tarziu vei avea o, cea mai buna prietena, care, nu va fi cu nimic mai buna decat celelalte.

| dora0304 a răspuns:

Cred ca esti o persoana sensibila. afectiunea si atentia acordata de cei de langa tine la momentul potrivit sunt pentru tine lucrurile de care ai nevoie. nu e bine sa etichetezi oamenii, trebuie doar sa constientizezi ca prima ta prietena a mai crescut si mentalitatea se schimba o data cu varsta. faptul ca ea nu e asa cum iti doresti tu nu cred ca poti da vina pe ea sau pe altcineva. e vorba doar de personalitate. sper sa iti fie bine cu Florina si sa aveti grija unul de altul.

| ramo_5234 a răspuns:

Buna, si eu am trecut prin asa ceva si stiu cum e, dar cu timpul am realizat ca nimeni nu poate sa iti fie prieten/a adevarata, asta e concluzia mea, sigur ca exista asa ceva dar sunt foarte putine persoane care stiu ce inseamna prietenie adevarata iar acele persoane merita tot ce e mai bun... sfatul meu e sa crezi in tine si daca aceea prietena se comporta asa cu tine inseamna ca nu o mai poti numi prietena, fi sigura pe tine si fi tu insutii nu copiia pe nimeni din jurul tau, tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in tine insuti si asa vei reusi sa iti gasesti o prietena pe masura