| OnlyHope a întrebat:

Asta nu-i o intrebare importanta, e mai mult de curiozitate: stiti cumva cand se intorc pasarile calatoare, in special randunele? E 1 aprilie si inca n-au sosit...

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Dupa 25 martie, dupa Buna Vestire, incep sa vina pasarile calatoare. Acum se intorc berzele si randunele si "se dezleaga limba" pasarilor, care incep a canta.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In luna aprilie, primele randunele se intorc in Europa.Principalul motiv pentru care migreaza este cautarea hranei. Iarna, insectele zburatoare pe care le consuma randunelele lipsesc complet din Europa, in schimb in Africa se gasesc din abundenta.

mira
| mira a răspuns:

Cocorii se intorc primii, chiar la 1 martie.Randunelele intarzie anul acesta fiindca iarna s-a prelungit.

| cretzufinish a răspuns:

Intarzie precum primavara sad Vor veni ele...

| remus a răspuns:

Au sosit in zona la mine, sunt foarte putine, de asemenea au aparut si viperele cu corn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea mai sunt anito.nu prea mai sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au mai luat o saptamana de vacanta happy

| ThiPaRu a răspuns:

Poate ca au pierdut avionul...happy