| dOarEa_9226 a întrebat:

Buna!

As vrea si eu sa merg in excursie(este peste 2 saptamani). Toti colegii mei merg. Mama ma lasa insa problema este la tata. Nu ma lasa. A zis ca e prea frig, ca ii e frica, ca poate racesc etc... Si nu stiu ce sa-i mai fac sa ma lase. L-am rugat, l-am implorat, l-a rugat si mama, l-am trimis si la scoala sa se informeze. De ce oare nu ma lasa si ce sa fac sa ma lase?

Răspuns Câştigător
| federerdinamo a răspuns:

Chestia cu raceala eu zic ca e o scuze cam penibila.adica daca e sa racesti poti raci si la scoala, si cand esti pe afara etc. Poate din cauza notelor nu vrea, din cauza si cat costa excursie nu poti sti daca asa i s-a nazarit lui sa nu te lase nu prea poti schimba nimic. Daca se va gandi mai bine poate te va lasa. Mult succeswinking

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun. Daca esti o persoana sensibila sau te racesti usor poate ca tatal tau are dreptate. Nu ne-ai spus ce varsta ai, sau unde mergi in excursie, ce conditii de cazare sunt acolo, cat de departe este pana ajungeti si cu ce. Cine are grija de voi - adica adult? Toate astea sunt importante, zic eu, pentru tabloul de ansamblu. Ma gandesc, daca deja esti adolescenta ca se gandeste si la siguranta ta si poate ca nu are incredere sa te lase sa mergi. Increderea i-o poti castiga dovedindu-te matura si onorandu-ti responsabilitatile trasate de parinti.
Dar daca nu te lasa nu te amari - nici pe mine nu m-au lasat si pana la urma n-am murit. Am suferit o perioada. Si parintilor mei le-a fost frica sa ma lase sa merg (in tabara), dupa ce deja platisera biletul, tot din cauza ca eram bolnavicioasa si au fost teribil de ingrijorati sa nu mi se intample ceva.
Eu sufeream teribil de ingrijorare cand fiica-mea era plecata in excursii, dar totusi o lasam sa mearga cu colegii de fiecare data, pentru ca mie nu mi-a placut ca n-am putut merge si, desi i-am inteles pe ai mei, n-am vrut ca ea sa se simta ca mine.
Sper ca pana la urma sa reusesti sa iti indupleci tatal, totusi.

| Black_Cherry a răspuns:

Asa mai am si eu probleme cu mama din cauza ca ii e frica de anumite chestii... Spune-i tatalui tau ca o sa te imbraci bine si ca esti constienta si nu esti proasta si poti sa-ti porti singura de grija. Si oricum, mai e destul poate se mai incalzeste. Ca sa se asigure ca nu racesti ia niste pastile de gat sau de cresterea imunitatii.

| Alexa_9443 a răspuns:

Te`a last in finall:X!

| Filip23 a răspuns:

Probabil ca stie ca iti place sa te imbraci subtire ca sa arati bine. Ar trebui sa il asculti cand iti spune sa porti haine mai groase. Pregateste-ti un set de haine groase (inclusiv fes, sosete, adidasi cu talpa mai groasa ), etaleaza-le grupat undeva, poate pe pat, ia o mina foarte hotarata ca esti gata sa te sacrifici sa le porti, si poate il dai gata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ca daca racesti un pic acolo nu o sa mori, nimeni nu a murit din asta.happy

| alexutzza4u a răspuns:

Pai zi ca dac nu te lasa nu mai vb cu el si i spui ca nu o sa patesti nimica ca o sa fie di diriginta/dirigintele vu voi nu o sa fiti singuri