| anonim_4396 a întrebat:

as vrea si eu sa stiu daca eu sunt prea pretentioasa daca ii cer mamei mele sa ma lase pana la 10 afara? nu o inteleg cand intru in casa iese cu cearta ca am stat pana la 10 afara dar nu stau in alt oras stau in fata blocului si totusi sunt clasa a 9 a nu mai sunt un plod dar nu prea ma intelege ma lasa sa am un iubit dar nu ma lasa pana mai tarziu nu ii cer bani sa plec in oras ii am pe ai mei pentru care muncesc dar totusi nu ma crede in stare sa am grija de mine x(

6 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Cred ca nu poate sa accepte ca ai crescut, ca incepi sa adopti alt stil de viata, cred ca cel mai bine ar fi sa aiba o sendinta cu un psiholog, sa accepte ca ai crescut si ai nevoie de libertate.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

Nu trebuie sa va certati pentru asta, ia-o intr-o zi pe mama ta cand este mai bine dispusa si intreab-o de ce iti poarta atata grija la varsta asta, totusi esti destul de mare, nu mai este cazul sa te tina atat de legata in casa mai ales ca stai doar in fata blocului cu prietenii tai.Acum este viata noastra mai frumoasa a adolescentilor si acum trebuie sa o traim!
Explica-i si vorbiti cu vorba buna ca doar suntem oameni :*

Baftaa! >big grin

April
| April a răspuns:

S-ar putea sa nu prea aiba incredere in iubitul tau.Sa stii ca una dintre cele mai acute spaime ale parintilor e anturajul copiilor. N-o condamn pe mama ta.De altfel gandul ei este numai la binele tau.

| ♥.Sagemix a răspuns:

Naspa. Nu stiu ce sa zic, din punctu` meu de vedere nu esti pretentioasa, mai ales ca spui ca esti foarte responsabila, ca muncesti si etc.
Din moment ce ai banii tai, cred ca mamei tale ii este teama ca ai crescut si vei mai creste si ca vei deveni independenta si nu vei mai avea nevoie de ea. Simte nevoia sa te controleze, tocmai din cauza asta nu te lasa - pentru ca vrea sa stie ca vei cu ea mult timp de acum incolo.
Daca nu ai fi avut independenta asta financiara, as fi zis ca esti pretentioasa. Dar din moment ce te lasa cu iubit si stai in fata blocului, nu vad de ce nu te`ar lasa. Totusi, 10 este o ora rezonabila.
Cu toate astea, tu inca traiesti sub acoperisul ei, deci regulile ei, iar tu inca esti un copil si ea are o anumita autoritate.
Ca sa o convingi, ai putea sa-i expui toate lucrurile care ni le-ai spus si noua aici si ai putea sa-i adaugi si faptul ca intelegi ca ii este greu ca tu cresti, dar ca ii promiti ca vei fi alaturi de ea [ asta in cazul in care iti dai seama ca, precis din cauza asta reactioneaza asa big grin. ]

| babygirlmeli a răspuns:

Exact problema asta o aveam si eu cu mama, pana i-am prezentat prietenii mei de care doar auzise, si acum nu am probleme cu ea, ma lasa si in cluburi (insotita, dar de cele mai multe ori merg cu verisorul meu), pe afara, in oras, si nu are treaba cu mine. si i-am explicat de foarte multe ori ca pot avea singura grija de mine, si in plus mai tot timpul sunt pe afara cu o gasca de prieteni, nu sunt singura.

incearca sa o faci sa inteleaga chestia asta si atunci o sa fie totu' ok. bafta :*

| Maria_1984 a răspuns:

Chestia asta am patit'o si eu!
Totusi cred ca mama ta exagereaza! Esti clasa a9a eu sunt a8a! Tot in fata blocului stau si eu cand ies afara si ce'i drept ies pe la 20:00, dar foarte rar:vinerea si sambata, si asta nu mereu!
Pe mine ma lasa pana la 23:00 acum! I'am explicat ca pur si simplu stam de vorba in fata blocului si nu se poate intampla nimic! A inteles si n'am treaba!

Cum au spus si cei de sub mine, depinde si de mama ta! Poate nu se obisnuieste cu gandul ca de acum incepi sa cresti! Poate e mai grijulie de fel si vrea sa te stie bine(ca orice mama de altfel)! Nu te'am intebat:mai ai frati?
Daca nu, se explica! Singurul copil fiind, vrea sa-ti ofere tot ce are si sa te protejeze neconditionat!
Nu e nevoie de nici un psiholog si de nici o sedinta! O sa se obisnuiasca cu ideea! Daca e de acord si cu prietenul tau, totul va fi bine!
Bafta!