| CevaChestiosenie a întrebat:

Ajutor! Dau fundita! Am 13 ani si stau in oras la bloc si as vrea sa ies si eu in oras cu prietenii sau singura sau ceva dar nu ma lasa mama mea. Si apoi imi zice ca stau prea mult in casa si sa mai ies pe afara dar cand ies afara pe langa bloc nu prea am cu cine sa stau si imi zice si sa nu ma indepartez prea mult se scara blocului. Eu inteleg ca sunt destul de multe pericole dar pot sa am grija de mine. Intrebarea mea este: cum sa o conving sa ma lase sa ies?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbeste-i sincer și deschis despre aceasta, dar cu respect. Dar găsește momentul cel mai bun, în care este bine dispusa. Nu o acuza, ci explică-i cum te simți tu.Nu uita sa ii vorbești, cum ai vrea sa îți vorbească ea ție. Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii, faceti-le și voi la fel.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Poti sa ai o discutie cu mama ta. Sa o intrebi de ce nu are incredere in tine. Sau fa-i cunostinta cu prietenii tai, iar daca ii plac, probabil ca te va lasa.

| CevaChestiosenie explică (pentru owlAndreeaIrina):

A am uitat sa spun ca imi cunoaste deja prietenii si zice ca are incredere in mine si nu in ei

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru CevaChestiosenie):

Atunci nu stiu ce ar trebui sa faci.

| CevaChestiosenie explică (pentru owlAndreeaIrina):

Am uitat sa spun si ca atunci cand ma lasa (foarte rar) ma urmareste si ma lasa foarte putin...