| Garbuz_Catalina_1994 a întrebat:

Mîine este ziua mea de nastere. Spuneti-mi va rog niste jocuri, concursuri pe care le-am putea face impreuna.Noi vom fi 7 copii si voi implini 11 ani!

4 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici cateva:
1. Mima
2. Concursul de dans
3. Scaunele muzicale
4. Fazan
5. Sticluta cu pedepse
6. Figurinele din baloane modelate
7. Pacalici (exista pachete de carti speciale de joc)
8. Pictarea pe fata
9. Micii bucatari
10. Jocurile de societate (remi, nu te supara frate, monopoly)
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| Garbuz_Catalina_1994 explică (pentru Λησηумσцѕ):

Lamureste te rog cum se joaca nr.2 4 5 9 10 1

| Λησηумσцѕ a răspuns (pentru Garbuz_Catalina_1994):

1. Imparte copiii in doua echipe.Fiecare membru al echipei va trebui sa mimeze, pe rand, un cuvant pe care echipa adversa il stabileste. Va mima in fata propriei echipe, iar ceilalti membri vor fi nevoiti sa ghiceasca ce mimeaza, doar pe baza gesturilor si a comportamentului lui.
2. Grupeaza copiii in perechi. Numeroteaza fiecare pereche. Stabileste un playlist de melodii pe care sa se desfasoare probele de dans, un juriu (care poate fi format din parinti) si cateva premii puse in joc. Nu uita sa stabilesti si principalele reguli ale concursului, astfel incat sa eviti eventualele scandaluri.
4. La început unul dintre jucători spune în gând alfabetul. Cel care urmează spune "STOP" şi litera la care ajunsese cel cu alfabetul este litera cu care va începe primul cuvânt. Jucătorul care a spus stop spune primul cuvântul, iar următorul participant trebuie să formeze un altul, care să înceapă cu ultimele două litere ale cuvântului dat înaintea lui. Nu sunt acceptate substantive proprii sau la forma plural. Când un jucător este blocat sau nu mai găseşte un cuvânt, devine F..La fiecare blocaj nou, jucătorul mai primeşte o literă : A-Z-A-N. Când a format cuvântul FAZAN, iese din joc. Ultimul rămas în joc câştigă. Când un jucător este blocat sau nu mai găseşte un cuvânt, devine F şi stă o tură.
5. Presupune asezarea copiilor in cerc si punerea unei sticle in mijlocul cercului, ca si cum ar fi acul unui ceas. Sticla este invartita, pe rand, de fiecare copil participant la joc. Cel spre care este indreptat fundul sticlei, dupa invartirea ei, trebuie sa dea o porunca celui spre care este indreptat varful acesteia.
9.Aduna copiii in bucatarie (este indicat sa ai o bucatarie spatioasa si sa fii tot timpul cu ochii pe ei) si implica-i in pregatirea unor dulciuri sau a unei pizza-gigant. Tot ce implica aluat si modelaj este pe placul celor mici. Distrati-va modeland figurine din aluat de biscuiti sau adaugand toate ingredientele pentru pizza in tava. Cei mici vor savura cu mai multa placere si pofta bunatatile iesite din manutele lor.
10. Remi http://www.remipeinternet.ro/cum-se-joaca-remi.html
Nu te supara frate http://jocuridincopilarie.ro/nu-te-supara-frate/
Monopoly http://www.cumsejoaca.ro/......nt-de-joc/
Sper ca te-am lamurit.