| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am si eu o mica problema.Am intrat la liceu, la profilul Stiinte ale naturii..am auzit ca nu e chiar asa dificil,dar eu nu stau bine deloc cu fizica si chimiastraight face.A fost a doua optiune,si chiar imi pare raustraight face.A fost cineva la Stiinte!? Daca da,cum vi s-a parut!?
Totusi, as vrea sa ma transfer la Filo bilingv sau simplu.Nu vreau stiinte, avand in vedere faptul ca eu nu ma descurc la aceste doua materiistraight face. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LexiLaveil2 a răspuns:

Buna. Eu am terminat Stiinte ale naturii, si pot sa zic ca la inceput eram la fel ca tine. Probleme cu chimia, fizica. Dar dupa. Nu-mi venea sa cred ce simplu era.

Intra 9-a e foarte usor. Deoarece, toti profii te lasa in pace oarecum. Cumva esti boboc, te lasa sa te acomodezi cu profesorii. colegii. noile materii etc.
Dupa a 10-a iti intra in ritm. Nici o problema. In a 11-a deja iti alegi pe ce vrei sa te axezi. Adica alegi intre chimie, fizica si biologie. Pt bac, si ce vrei mai departe. De ex. eu am ales biologia si restul n-am avut probleme la chimie, fizica. Nu e asa greu.
La fizica nu e decat toceala, si putine probleme.
Iar a 12-a e vrajeala. Nici un prof nu te streseaza, decat cei la a caror materie dai bacu.

Prin urmare. Intra 9-a eram praf cu chimia si fizica, si tot am reusit sa termin foarte bine pot spune, fara sa ma stresez.

Deci stai calm.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru LexiLaveil2):

Multumesc mult. Sper sa fac fata:-s.

| LexiLaveil2 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Dar ca sa poti trece cu bine si de bac, trebuie sa stii mate. Nu e asa greu ca la Mate info, dar trebuie sa stii. Dar daca chiar crezi ca nu te descurci dupa un an, 2 poti foarte bine sa te transferi la un profil uman. Parerea mea e ca dupa ce ai terminat acest profil, poti sa te inscrii oriunde fara nici o problema. Pt ca faci cate putin din toate.

Ce pot sa-ti zic. Bafta si mult succes.

7 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Si eu tot la stiinte am picat.Mi-am pus prima optiune filo, dar n-am intrat si a doua a fost stiinte.
Nu e chiar asa de greu la stiinte, si in plus dupa ce termini liceul, cu stiinte poti sa te duci la ce facultate vrei, spre deosebire de filologie.
Vei face cam aceleasi materii ca in 5-8, dar da, se bazeaza mai mult pe bio-chimie. La fiecare profil trebuie sa inveti. La filo faci la romana, istorie si latina pana innebunesti laughing Deci mai bine faci chimie, la care nu trebuie sa tocesti atat.
Mie acum imi pare bine ca n-am picat la filo. Dupa ce m-am informat, mi-am dat seama ca e mai bine la stiinte.
Dar tu stii daca o sa te descurci sau nu.E alegerea ta.Dar nu uita.Gandeste-te si la viitor si la ce ai vrea sa devii, pentru ca si profilul e important. Daca vrei se devii invatator, asistenta medicala, mergi la filo. Daca vrei medic, psiholog sau altceva ramai la stiinte.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru vreauTotulSauNimic):

Tot asa am pus si eu, filologie simplu, dupa stiinte si apoi bilingv.straight face
De unde esti? happy
P.S-Merci pentru raspuns:*.

| vreauTotulSauNimic a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Caras-Severin

| 4ndr33y a răspuns:

Stiinte ale naturii e cel mai greu profil! Matematica, Fizica, Chimie, Romana, Biologie LA GREU! Sunt toate materiile grele adunate la un loc si cu multe ore, crede-ma am terminat acest profil.

| Julyett a răspuns:

Eu m-am transferat de la stiintele naturii la stiinte sociale.aici e mult mai bine.La Stiintele naturi multa fizica, chimie, bio, mate si eu nu prea le aveam cu astea.Acum la sociale nu fac mate, bio, fizica, chimiebig grin adica doar 1 ora 2 pe saptamana.