| catalin112 a întrebat:

Buna TPU big grin.
Vreau sa am apuc de Vodeo Blog cu un amic si nu prea stiu exact de ce as avea nevoie, gen lumini, lavaliere, camera buna, echipament tehnic, locul unde sa filmez...

Răspuns Câştigător
| username97 a răspuns:

Nu am făcut niciodată videoblog sau ceva de genul însă cred că te pot ajuta.
Pentru început, ar fi potrivit să urmăreşti activitatea unor videblogeri pentru că, pe lângă faptul că sunt o sursă bună de inspiraţie, fac şi episoade speciale despre cei ce vor să afle mai multe despre acest domeniu.
Când vorbim de echipament, în primul rând este camera, care trebuie să fie de calitate. Locul în care să filmezi trebuie să fie luminos, aşa scapi pentru început de ataşarea unor surse de lumină speciale (majoritatea vlogerilor de acum au început doar cu o cameră de filma, fără alt echipament). Cred că lavalirele ar fi foarte bune deoarece ar ajuta la claritatea sunetului foarte mult. Veţi mai avea nevoie de un stativ pentru cameră, de un pc sau un laptop cu conexiunea la internet şi de un program de editare. Cred că aceste sunt numai bune pentru început, urmând ca, în viitor să adăugaţi şi alte chestii care să vă ajute. Sper că te-am ajutat!

| catalin112 explică (pentru username97):

Tinand cont ca urmaresc activitatea catorva personae de pe YT. as putea spune ca am o idee cu s-ar putea manca asta.
Ma gandesc la un "studio" cu lumini pc-uri si alte chestii sunet program de editat lucrez destul de bine, ma descurc.
P.S Iti multumesc mult pentru ajutor. daca mai poti adauga si altceva...

| username97 a răspuns (pentru catalin112):

Cu plăcere happy
Mă bucur că ai o ideea cu care să îţi remarci apariţia, întotdeauna oamenii sunt atraşi de ideea de nou... Un studio ar fi foarte potrivit, de fapt cel mai potrivit pentru ceea ce vrei să faci. Legat de chestia cu echipamentul nu prea ştiu ce să mai adaug, nu mă pricep prea mult în acest domeniu... Ceea ce vreau să.ţi mai spun e că începutul contează şi că cel mai bine e să te apuci de un scenariu, să porneşti de la o ideea şi să te apuci de filmat. Postează primul video şi apoi vei vedea ce va mai urma. Succes!
PS: când postezi primul video trimite.mi şi mie un link. La întrebare sau într.un mesaj tot pe TPU.

| catalin112 explică (pentru username97):

Un prompter mi-ar mai trebui big grin
P.S. Te tin la current cu prima postare happy