| yyyanastasiayyy a întrebat:

Bună TPU!
E vulgar să spui "baie"? ????
Am fost la un restaurant și am întrebat unde e baia, iar chelnerul a răspuns "baie ai acasă, toaleta e sus". Am încercat să caut pe net dacă este vreo diferență concretă și nu am găsit. Un prieten mi-a zis ca "baie" e forma vulgară.
Cine e janghina? Chelnerul că m-a corectat, fără vreo concretețe, eu că am luat-o personal sau prietenul meu că mă acuză de vulgarități?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este deloc vulgar.
Probabil ca acel chelner te-a corectat fiindca la restaurant nu exista baie ci doar toaleta.
Iar prietenul tau habar n-are, intreaba-l daca el se imbaiaza sau face dus in toaleta.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tocmai tu care vii de fiecare data cu chestii citite, argumentate, pfff, aveam pretentie la tine, se pare ca aparentele inseala laughing
Asa spui, aia e toaleta, de la restaurant, de ce anume este toaleta si nu-i baie? Toaleta este locul unde iti faci nevoiel, asa stii tu? Eu stiu ca e locul unde te imbraci, unde te aranjezi.

Dar se pare ca romanii preia cuvinte din alte limbi, apoi le da un alt inteles.Inteleg, la baie te mai si aranjezi, probabil de aia romanii numesc baia asa toaleta, dar e gresit.

Poti sa-i spui cum doresti, pentru ca este corect baie si nu toaleta.

Eu las fi chemat pe sefu lui si aisi fi atras atentia ca angajatii is niste lichele, se poarta cu clientii naspa, pentru ca ala pur si simplu, doar nu la facut prost.

Nu la corectat deloc, a incercat sa o faca pe grozavu cu un client, ce mi se pare total aiurea.

Eu te intreb pe tine, tu faci baie in baia de acasa unde ai doar veceu si chiuveta? Atunci de ce ii spui baie? laughing
Pt ca baie, este forma cea mai utilizata, baie fiind si mai comod de spus.

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Bati campii, nici macar cu gratie.
In cateva secunde, te puteai informa din dexonline.ro, toaleta are si sensul la care s-a referit chelnerul, citez:
1.2. Closet (prevăzut cu chiuvetă).

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

De batut cimpii e doar unu pe aici, ala esti tu.In afara sa citesti de prin carti, atit stii, de la tine esti cam pe nicaeri, daca tot ai adus vorba de batut cimpii, gardurile.

Tot in dictionarul de care tu spui, scrie baie laughing ca sa vezi, acolo unde spui tu ca ar fi sinonim cu closet, e trecut si baie laughing
Bas esti prost laughing

Pe linga ca nici nu stii sa citesti, mai si semnalizezi.Ce a spus chelnerul asa ca idee? E grele de tot, tataie, las-o asa cum a cazut, esti f slab nu slab.
Lasa sinonime si alte povesti, spune ce inseamna toaleta.

Sa te mai intreb ceva, dar mai bine imi vad de treaba, nu prea am cui laughing Acasa tu ai baie, sau tot prin gradina iti faci nevoile laughing Hai sa ne luam in bete daca asta vrei.

Baie acasa ai/Cum ii spui toaleta sau cum? Dar la baia aia de sewrviciu, ii zici toaleta ca si chelnerul minune sau cum ii spui?

Daca chelnerul ala analfabet, a spus o timpenie, banui ca el crede ca toaleta e camera dopar cu chiuveta si veceu, ok luam asa de bun, oamenii au acasa si asa ceva, dar curios, toti numesc acel loc baie, asa mai simplu, sau baie de serviciu unia.

Asa ca ia zine, tu ala care doar din carti vorbesti, fara deja esti mort, nimic nu stii, care e diferenta dintre baia de la restaurant si aia ce o ai acasa fara cada sau dus?

Atunci de ce spui la una baie, la alta toaleta?
Ai dreptate bati gardurile cu f mare suscces.Ma gindeam ca e ceva de capu tau, dar sincer, esti praf.
Pe viitor sa te notez sa te ocolesc, sau sa te sar laughing

| darrio2007 a răspuns:

Avea dreptate chelnerul. In baie faci baie. La toaleta faci altceva.

| dullcat a răspuns:

Nu e vulgar, doar ca e spus eronat in acel context, fiindca nu exista incapere cu cada de baie la restaurant, ci doar lavoar si toaleta. Daca vrei sa fii cu mot, data viitoare poti intreb de grupul sanitar pentru clienti.
https://dexonline.ro/definitie/baie

| relian a răspuns:

Chelnerul tot chelner ramane laughing adica un tantalau, altfel nu ai cum sal numesti.
Normal ca spui baie, pentru ca aia este o baie, nu ai intrebat sa faci baie sau dus laughing ai intrebat de baie, adica unde este o chiuveta, o toaleta etc.
Deci e o janghina de om, trebuia sal ie la rost, si daca ar fi fost gresit, ar fi trebuie sa iti tina limba in gura.
Dar asa is unia, sa nu spiui ca iai mai lasat si tip, dupa ce te-a facut si prost laughing

Baie este forma cea mai folosita si mai usoara, restul is rahaturi laughing spune-i prietenului tau sa mearga sa se pise contra vintului, dar sa stea cu fata la vint laughing

| relian a răspuns:

Cel mai bine, cauta in dictionar si vezi ce spun aia acolo, apoi stii ce sa faci pe viitor, daca unu de asta habarnist, ajunge sa o faca pe grozavu.
Unia vorbesc, dar habar nu au despre ce, sau ce inseamna unele cuvinte.

| ReddY25 a răspuns:

Nu mi se pare vulgar

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc vulgar în a spune "baie" in loc de toaleta, dar forma corecta e cum ți-a zis chelnerul: toaleta, deoarece baia este un spatiu intim unde faci și duș, pe când la o toaletă îți faci doar nevoile fiziologice.

Data viitoare când te mai duci într-un loc public, să spui intotdeauna "toaleta".

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Rosalia, tu cum spui la baia de la o casa, aia ce are doar un veceu si o chiuveta, o numesti toaleta cumva, sau spui simplu baie? laughing asa ziceam si eu, baie sau toaleta e tot una, toatelta este ceva preluat de la alte limbi, dar baie este forma cea mai comuna si comod si simplu, spune-i cum doresti.

Eu la fel intreb cand sunt in RO, niciodata nu intreb toaleta laughing adica cei aia?
Intreb baie, nimeni nu mia atars atentia, atit iar trebui laughing
Toaleta insemna altceva, nu locu unde iti faci nevoile, este un cuvint gresit folosit de romani.
Ia cauta in dictinar de unde vine cucintul toaleta si ce inseamna.O sa vezi ca na insemnat nicidecum veceu sau mai stiu eu ce chestii de urinat sau rahat laughing

| Campulung a răspuns:

Era mai simplu daca il intrebai unde poti sa te ca ci si sa te speli la fund dupa.

| RMKG6 a răspuns:

Poate toaleta e mai elegant spus intr-adevar, dar chelnerul trebuia sa taca din gura din moment ce a inteles ce cautai, comentariul lui e degeaba. Sunt unele persoane care au o placere aparte sa corecteze.