| alexpr2000 a întrebat:

maine o saptamana este vacanta. dati-mi si mie idei ce pot face, la calculator ma plictisesc ori ce as face sa ascult muzica sa citesc sa fac multe chestii am incercat toate chestiile posibile. am o stare de nefericire in fiecare dimineata. ma plictisesc repede n-am prieteni multi. afara nu am niciun prieten cu care sa ies. si singur nu vreau crying. sint ca n-am pofta de viata.
cum pot sa scap de senzatia asta? in fiecare zi o am crying((((((((((.
deci nu stiu ce sa mai fac crying(((. nu am chef de nimic si mi se pare cand ma joc ceva sau mai umblu pe internet trece timpul prea rpeede si nu realizez nimic crying(((. va rog ajutati-maaa crying(.
Funda! happy

Răspuns Câştigător
| UnOmModest a răspuns:

Salut! Tu spui ca te plictisesti de moarte, nu? Dar pana acum ai incercat sa schimbi ceva din viata ta de zi cu zi?
Nu, nu ai incercat, insa poti incepe din acest moment, iar calculatorul nu iti va aduce nimic bun. Tot ce face este sa te tampeasca, mai ales jocurile acelea, crede-ma stiu ce spun.
Poti incepe sa practici un sport, sa-ti incepi un nou stil de viata care sa cuprinda mai multe activitati pe tot parcusul zilei.
De exemplu, nu mai pierzi nopti in sir in fata calculatorului, poti incepe sa-ti faci prieteni, sa iesiti pe afara, si sunt sigur ca aveti ce face, in fond a venit primavara. Iar in curand va veni vara. Ai de gand sa stai toata vara la calculator? Nu prea cred.
In legatura cu sportul, alege unul pe placul tau, nu are cum sa nu iti placa nici un sport. Poti juca fotbal, poti de asemenea sa faci exercitii cum ar fi flotari, abdomene etc. dar nu exagerat. Trebuie sa iei din toate cate ceva, sa le combini pe toate.
Acum iti voi da un exemplu:
Te scoli dimineata pe la 7 sau 8, iti iei micul dejun, faci niste exercitii pentru incalzire timp de o jumatate de ora. Iar celalta jumatate, poti sa iesi pe afara sa alergi, pentru ca este foarte sanatos. Apoi poti citi o carte, dupa ce ai terminat de citit poti vorbi cu prieteni tai, sa iesiti la un fobal, baschet. Iar pana se face seara, vezi tu cu ce iti mai ocupui timpul.
Si crede-ma, cu timpul te vei obisnui, si va incepe sa-ti placa, chiar foarte mult. A si inca ceva, cand vrei sa aprinzi calculatorul, gandeste-te de doua ori si puneti intrebarea: Cu ce ma ajuta pe mine asta? Castig ceva daca stau la calculator? NU! doar pierzi timp.
Atat am avut de spus.
O zi buna sa ai!
Succes!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste carti, nu te vei mai plictisi niciodata.

| onasis1961 a răspuns:

Vezi filme, asculta muzica, fa conversatii pe siteuri de socializare, raspunde la intrebari pe TPU.

| TeoPT a răspuns:

Daca spui ca nu ai prieteni, ai putea incerca sa-ti gasesti un hobby, eventual unul in care sa interactionezi. Astfel, vei avea ocazia sa cunosti oameni. E frumos afara in perioada asta (sau macar asa ar trebui). Iesi, doar tu cu MP3-ul, plimba-te prin oras, fa poze, orice. Daca ai ceva de exprimat, scrie versuri sau ceva de genul. Sunt multe chestii pe care poti sa le faci in functie de personalitatea ta. Studiaza un instrument, apuca-te de un sport, orice.

| kessu a răspuns:

Fa-ti niste prieteni happy sau apucate sa faci ceva de exemplu repara o bicicleta si fa-o asa cum vrei tu happy

| Crucified a răspuns:

Fa-ti temele. laughing

| Carmen100 a răspuns:

Sall!big grin Poti sa:
-scrii poezii amuzante
-sa te uiti la un film
-sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)
-sa vorbesti la telefon cu ei
-sa faci farse la telefon
-sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjesti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)
-sa te joci pe telefon
-sa te joci cu sora/fratele (daca ai)
-sa sari coarda
-sa desenezi chestii amuzante pe o foaie
-sa iti faci poze amuzante
-sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)
-sa intri pe facebook(daca ai)
-sa iti faci unghiile
-sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)
-sa faci parada modei cu hainele parintzilor
-sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa
-sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea
-sa faci origami
-sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)
-sa te uiti la filmulete amuzante
-sa cauti haine sau pantofi pe net
-sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)
-sa dansezi
-sa cautzi poze amuzante
-sa raspunzi la intrebari pe TPU
-sa strivesti muste
-sa cauti povesti de groaza
-sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.
Cam asta fac eu cand sunt plictisita. Have funwinking Funda?big grin

| kzd a răspuns:

Du-te la un sport. Te face mai sanatos, mai puternic, socializezi si poate iti faci si prieteni cu aceasta ocazie.

| gazza01 a răspuns:

Invata sa fi mai sociabil si iesi cat mai mult din casa si fa'ti prieteni!

| DoctorChucky a răspuns:

Fa sport gen : Inot Fotbal Baschet sau ce sport preferi tu...
CITESTE plimba-te cu bicicleta Sau Plimba-te vreo 2-3 Km ai incercat vreodata asa ceva?

| VelvetLight a răspuns:

Apuca-te de un sport ca atletismul si tine-te de el. Vei avea si un fizic bun si o sanatate la fel de buna si cine stie, poate o sa ajungi si campion national happy Eu imi ocup timpul cu sportul si nu regret happy

| alexpr2000 explică (pentru VelvetLight):

Asta e problema ca sunt cam gras laughing

| VelvetLight a răspuns (pentru alexpr2000):

Pai nu e o problema, e un motiv in plus sa te apuci de sport. Nici eu nu eram slaba pana cand am inceput sa ma tin de sport laughing Si uite asa s-au dus mai mult de 10 kg. merita sa incerci, nu ai nimic de pierdut.batting eyelashes

| alexpr2000 explică (pentru VelvetLight):

Tu ce exercitii faci? eu vreau mai mult muschi

| VelvetLight a răspuns (pentru alexpr2000):

Sunt fata si nu prea vreau muschi, dar alerg si fac abdomene. De la vara o sa incep innotul, dar de la alergat vei avea muschii picioarelor bine dezvoltati si frumos definiti, chiar si la brate happy

| VelvetLight a răspuns (pentru VelvetLight):

Si avand in vedere ca va veni vara sunt sigura ca un corp frumos va da bine in fata fetelor si astfel vei iesi in evidenta, poate vei avea si o prietena daca nu ai deja big grin

| Star4You a răspuns:

Buna aveam si eu aceeasi problema eu te sfatuiesc sa iesi cu prietenii la un suc, la o pizza sau chiar sau chiar sa te duci la un parc de distractii ceva.

| Dulcik_Denisa_1994 a răspuns:

Inavata o limba straina la calculator, vei fi mult mai mandru de tine, si nici nu te vei mai plictisi