| KLiNK a întrebat:

Am 14 ani și nu pot pronunța bine litera R. Nu prea mă deranjează și nu râde nimeni de mine...dar totuși voi considerați faptul ca sunt RR-it un defect? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Soowhaat01 a răspuns:

Bună!
Una dintre prietenele mele cele mai bune este rârâită, şi îmi place la nebunie cum vorbeşte, mai ales atunci când îmi pronunţă numele laughing.
Mie personal rârâiţii mi se par super drăguţi, şi nu ar trebui să crezi că este un defect.

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu, nici eu nu pot pronunta foarte bine respectiva litera si nu ma deranjeaza, si la fel ca tine, nimeni nu-mi zice nimic, ba am gasit fete care mi-au spus ca-i foarte dragut, si care ma faceau sa accentuez raraitul pentru ca le placea.

Totusi, cu exercitiu o sa ajungi sa-l pronunti suficient de bine, si de multe ori n-o sa se observe ca esti rarai, cum sunt si eu, daca vorbesc mai rarait, o fac de placerea cuiva, altfel, se observa doar la anumite cuvinte, sau daca zic simplu litera "r".

| Musique a răspuns:

Defect? NU!
Rârâiții sunt adorabili.I-aș asculta toată ziua.

| Hitler666MD a răspuns:

In rusa la astfel de oameni li se zice "cartavi" insa nu este un defect, sunt oameni ca toti oamenii.

| ThePuffy a răspuns:

Si eu sunt raraita laughing Nu glumesc. Eu pana la varsta de 14 ani nu il pronuntam nici pe R nici pe L... Acum pe L il pronunt, dar pe R nu. Mi-e mi se pare dragut, zici ca ai un accent strain sau ceva de genu'. Nu vreau sa invat sa-l pronunt pe R, nici nu am incercat.

| ciribist a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si chiar nu ma deranjeaza, toti imi spun ca este sexy si le place, nu vad dezavantaje.Deci nu e un defect ci o calitate

| Khalesionfleek a răspuns:

O vai, sa fi rarait e ultimul defect. Nu iti fa probleme din cauza asta, profesoara mea de romana are peste 35 de ani, si nici ea nu pronunta bine ''r''-ul, dar pentru asta nimeni nu i-a dat in cap.
Sincer, mie mi se pare destul de dragut. big grin

| Costin_Stefan_M._1999 a răspuns:

Nu este un defect, asa esti tu si chiar de v-a rade cineva de tine, lasa-l/lasa-i sa rada nu stiu ce inseamna...