| LaLa15 a întrebat:

Buna Tpuuu...As vrea niste ideii de jocuri pe care le-as putea juca afara cu prietenii[vreau si explicatii cum se joaca]. Cine imi da cele mai frumoase ideii primeste un fundoii...Mercii.

Răspuns Câştigător
| TheExpert01 a răspuns:

Stiu eu un joc foarte tare se numeste Oua Stricate.Bine deci asa se joacabig grine preferat in multi copii gen 7 8 10dar cel putin 5 asa deci unu o sa fie vanatoru unu o sa fie mama si restul sunt ouale deci ouale vin la mama care sta jos undeva si mama le zice al ureche cate o culoare vanatoru nu trebuie sa le auda culorile sunt:verde rosu albastru galben cacaniu caramiziu crem argintiu roz mov portocaliu auriu gri negru alb ma rog si fiecare trebuie sa isi tina minte culoarea nu se repeta 2 culori adica la un copil ii zici verde si la altu ii zici tot verde nu ai voie mama nu are voie sa intervina daca unu uita culoarea da sa ii zica alta dupa ce ati terminat de zis culorile vanatoru va zice ex:la un baiat i-ai zis verde si vanatoru zice verde baiatu cand a auzit trebuie sa fuga repede sa faca un tur dupa o masina sau ceva apoi sa alerge la mama daca vanatorul il prinde e ou stricat dar daca atinge mama e ou bun. si tot asa fundita?

4 răspunsuri:
| KySyB3B3 a răspuns:

Monopoly.e super.eu ma joc cu prieteni.se da un pion la fiecare.primesti 1500. dai cu zaru.cumperi cva.sau dai bani.te duci la inchisore faci multe cartiere si dupa faceti schimb intre voi pana aveti de aceiaj culoare. daca ai bani iti iei casa sau hotele.big grin si ii falimentezi pe prietenilove struckSucCes.este la 100 lei.sau la 20 lei.[mai mic]love struck pupbatting eyelashes

| alexutza76 a răspuns:

Pai ai putea incerca sa te joci:
lady popular -este foarte simplu trebuie sa urmezi niste scopuri pe care le poti vedea
ourworld-este un joc virtual, social unde te poti juca multe jocuri (ex.: chicken invaders, turtle odissey...)de asemenea poti sa cresti lvle poti ajunge pana la nivelul 100 iar daca depasesti nivelul 100 poti primi o gramada de cadouri (mistery box)
-farmerama: trebuie sa iti faci o ferma
-zoomumba- trebuie sa ai grija de animale sa iti faci zoo-ul cat mai frumos (gen zoo real)

| ingerash77 a răspuns:

Omul negru: Omul negru este un joc in care copiii se prind ca intr-o hora, se invart si unul dintre copii, care este omul negru canta:"ora 1 a sosit, omul negru n-a venit, ora 2 a sosit omul negru n-a venit, ora 3 a sosit omul negru n-a venit" si tot asa pana la ora stabilita de el. Cand zice "ora 9 a sosit" toti copiii fug si omul negru trebuie sa-l prinda pe unul dintre ei care devine si el "om negru" si alearga dupa alt copil si tot asa. Copilul ramas neprins devine om negu prima data la jocul urmator.

| ingerash77 a răspuns:

tarile: Se deseneaza cu creta un cerc mare pe asfalt si se feliaza, cum sunt triunghiurile de branza. Fiecare copil isi alege numele unei tari si il scrie pe felia lui. Cand incepe jocul fiecare sta in "tara lui", cineva arunca o minge cat mai sus, pe verticala, strigand: "sa iasa, sa iasa la atac... Bulgaria... [la alegere]. "Bulgaria" trebuie sa prinda mingea, iar ceilalti copii fug fiecare in ce directie doreste. Ideea este sa existe o distanta cat mai mare intre toti ceilalti si cel care trebuie sa prinda mingea, pentru ca, odata ce "Bulgaria" a pus mana pe minge poate sa "impuste" [adica sa atinga] cu ea pe orice, de obicei pe cel care este cel mai aproape si este sigur ca poate sa il loveasca cu mingea. E cam ca la ratele si vanatorii, numai ca cel vizat nu are voie sa se miste din acel loc [se poate feri, miscandu-si corpul pentru a evita mingea, dar nu si picioarele]. Daca cel vizat este atins, Bulgaria ii va "taia" o bucata mica din tara, ca prada de razboi. Daca Bulgaria nu a reusit sa il atinga cu mingea pe cel ales va trebui sa-i cedeze acestuia o mica parte din "tara" sa. Apoi, dupa "imparteala" acesta din urma, fie ca e atins cu mingea sau nu, va lansa din nou, alegand "tara" care va trebui sa prinda mingea. Ideea este ca va castiga cel care castiga cele mai multe "teritorii". Fireste, se vor alege denumirile tarilor in functie de dorinta si imaginatia fiecaruia. fundita?