| Anonymous56 a întrebat:

Care e reteta la prajitura "alba ca zapada"? Da-ti cateva linkuri...

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Pe tine te doare mana sa cauti pe google? Sau ti se incinge creierul daca citeste si nu gasesti?

| Ancutss30 a răspuns:

Mersihappy

| Nikk96 a răspuns:

Tocmai ce a facut mamabig grin
Pentru foi ai nevoie de: 5 linguri ulei, 5 linguri zahar, 2 oua, 1 lingurita bicarbonat(sau amoniac), 3/4 pahar lapte, 700 g faina, un praf de sare.
Cum procedezi: Amesteci ouale cu zaharul si praful de sare, torni uleiul, apoi bicarbonatul stins cu otet, pui si laptele si amesteci pana se topeste zaharul. In compozitia obtinuta pui faina cat sa-ti iasa un aluat mai tare.Imparti aluatul in 4 din care intrinzi 4 foi si o coci pe fiecare timp de 7-10 minute pe dosul tavii.
Pentru crema ai nevoie de: 1 l de lapte, 9 linguri zahar, 5 linguri faina, 3 oua, 2 plicuri zahar vanilat, 200 g unt, 2 lamai
Cum procedezi: Pui laptele pe foc mic cu 6 linguri de zahar, coasa rasa de la o lamaie si zaharul vanilat. Separat, bati ouale cu 3 linguri de zahar si faina si torni compozitia in laptele de pe foc, amestecand repede si continuu ca sa nu se formeze cocoloase. Cand s-a ingrosat, iei cratita de pe foc, o pui in chiuveta cu apa rece si amesteci pana SE RACESTE, apoi adaugi untul frecat si zeama de la cele 2 lamai. Cu aceasta crema umpli foile si dai prajitura la rece. O tai a doua zi si o presari cu zahar pudra si coaja rasa de lamaie.(din revista Practic)
iti dau si o poza daca vrei sa te convingibig grin
Fundaa plzbig grin

| Anonymous56 explică:

Pe bune...BrD ma grabeam si n-aveam timp.probleme?

| ChristianaAa a răspuns:

Incearca pe www.prajituria.ro :d