| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face prajitura Alba ca zapada?

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Foile:2 oua, 7 linguri ulei, 7 linguri zahar, o lingura amoniac stins in putin otet, faina de grau cit cuprinde.Se amesteca toate si se la urma se pune faina pentru a obtine un aluat moale care sa poata fi usor intins.Se intind foi care se coc pe dosul tavii unse cu ulei, la foc potrivit; Din acest aluat se coc 3 foi.
Crema:1/2 lapte rece, 4 linguri faina grau se amesteca si se fierbe pana se face ca o smantana groasa, care se da la racit. Un pachet unt, 6 linguri zahar pudra, se amesteca bine pana devine spumos, apoi se adauga o lamaie (zeama+coaja rasa fin si o portocala zeama +coaja rasa fin)Se amesteca cele doua compozitii (compoz cu lapte si cea cu unt), se unge o foaie apoi se pune peste a doua foaie, apoi crema dupa care foaia, la urma se pune crema, daca doresti o poti pudra deasupra cu zahar pudra. Pofta sa ai.

| mami a răspuns:

Eu coc trei foi din aluat sfarmos
o foaie o faram si o insiropez cu lapte zahar cacao si o amestec cu un borcan de marmelada de caise si unt frecat spuma sa incorporezi untul cu grija ca se taie crema
umlu foile si deasupra pun, albusul batut spuma tare cu zahar pe aburi iar ca ornament rad peste albus ciocolata menaj.
daca vrei scrie-mi si iti scriu miine retzeta cu cantitatzile
prajitura o cheama alba ca zapada deoarece crema este maro, ca parul ei si spuma alba ca fata ei, asa cum este descrisa in poveste

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cauta pe google ca sigur gasesti happyhappylove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puteti intra pe reteteculinare.ro acolo veti gasi multe prajituri printre ele si alba ca zapada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea s-a intri pe cum se face prajitura alba-ca-zapada. sti, de la tine me-a venit s-a caut reteta prajiturii si am gasit-o! pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte usor

| cristina_9950 a răspuns:

Poti cauta pe internet pe google,, Prajitura Alba ca Zapada'' si gasesti.