| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Gabriela.nu stiu altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dany

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume de fata este Liubachiuchiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este Alina Iar pentru baiat Mihai le ador.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume de fata mi se pare debora,ariana,larisa, daiana, rahela...pentru ca imi plac foarte mult si de baiat luca matteo mattias...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac Debora; Ariana; Larisa; Daiana; Rahela, pentru ca sunt splendide...Si de baiat:Luca; Matteo; Matias.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e andra.fiind ca toti baieti il vor placea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexanda e celmai frumos nume deoarece e numele meu...pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele de fata ana iar de baiat
dani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zicca cel mai frumos este sorina nu prea este un nume comun si de accea este mai special.

| MadalinaDaiana a răspuns:

Madalina :X

| bNarcis a răspuns:

Cel mai frumos nume dupa mine pentru baieti estebig grinaniel/pentru fetebig grineea/Medeea

| anita_2588 a răspuns:

Pentru mine cel mai frumos nume este Livia, prima data l-am auzit in filmul "Portul miracolelor", iar cind a aparut sora mea pe lume am numit-o asa.

| Niculescu_Verona_1970 a răspuns:

Cel mai frumos e Livia deoarece e rar si e un nume unic.

| 17girl a răspuns:

Cassandra happy Cassy happy parerea meathinking acum fiecare cu ale lui big grin

| bogdan14 a răspuns:

Cele care sunt intalnite cel mai rar sunt cele mai frumoase si la baieti si la fete happy si de preferinta sa fie scurte

| bogdan14 a răspuns:

Cele mai frumoase sunt numele pe care le auzi cel mai rar si la fete si la baieti happy de preferinta sa fie scurte big grin

| DeeaDeutzaTha a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume de fata este Elena,dar si Izabella. Sincer,pe mine asa ma cheama, unii prieteni imi spun Elena, iar altii imi spun Bella (de la Izabella). Pentru baieti imi plac numele Leon si Ahile. Sper ca te-am ajutat! happy

| cezari a răspuns:

Hei,voi ati auzit vreodata de Cezar? mie mi se pare frumos numele asta! chiar daca asa ma cheama si pe mine laughing)

| ßąßiii a răspuns:

Pai ce sa zic...pai eu personal la baieti am 3 nume:Seby, Stefan si Razvan dar cel mai mult Seby:X:X:X si la fete imi place:Alexandra, Sabrina si Manuela, dar cel mai mult Alexandra ptc e numele meubig grin si e nume grecesc...si imi plac aceste nume ptc imi placlaughinglaughinglaughingbatting eyelashesbig grin

| carmen_8268 a răspuns:

Mi se pare cel mai frumos nume Carmen happy pentru ca in limba latina inseamna poezie, inspiratiebatting eyelashes

| SexySlammaJhamma a răspuns:

Mie mi se pare ca cel mai frumos nume de fata e Elena, maria si sara
iar la baiat matei razvan si robert

| Bibianca_6432 a răspuns:

Pai mie imi place foarte mult numele Geanina, Ana, Andreea,thinking cam at... a da si Cristina :X:X imi plac deoarecethinking sunt super si numele meu esti Biancahee hee cel mai nasol:yawnsad nu imi place deloc... dar in fine imi plac aceste nume deoarece sunt populare>big grin

| gargarytza a răspuns:

Cel mai frumos nume e ana ileana diana,acesta e si numele meu,ana e numele de familie,si mi se mai par frumoase alexandra,natalia, amali, analia...

| cata112 a răspuns:

Cel mai frumos nume este Alesandra pentru ca e numele prietenei mele :X:X

| cata112 a răspuns:

Alesandra pentru ca e numele prietenei mele :X:X o iubesc mult

| n3cun0scuTu a răspuns:

Violetta - Violet
Sakura - floare
Dumitru nume de sfant

| alesika_8017 a răspuns:

Cel mai frumos nume este 'delia' pentru fata si 'lucian' pentru baiat... de ce... asa se vor numi copiii mei

| Negotei_Andreea_1997 a răspuns:

Andreea, pentru ca Sfantul Andrei a fost apostolul romanilor!

| Noane-Andrei_Radoi_1990 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume de fata este Delia si cel mai frumos de baiat Matteo.