| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
| Valeanu_Razvan_1990 a răspuns:

Razvan

| robby1998 a răspuns:

Roberta alexa e deosebit
si nicol cat si miruna

| AndreiAndy a răspuns:

ANDRA este cel mai frumos nume gandeste putin pentru fiecare numele frumos este numele cuiva iubit drag pentru care ar da orice si nu lar da pe nimic...gandestete putin la scoala iti place mult de,, ANDRA" si O urasti Pe Morico ce nume ti se pare mai frumos?/logic sper ca te-am ajutat cea ce amvrut sati spune este ca cel mai frumos nume este cel care conteaza pentru tine fie fata sau baiat

| Ela_6293 a răspuns:

Elena este cel mai frumos nume. Am citit intr-o carte ca Elena simbolizeaza "o raza si o lumina calda de soare,,! Numele meu e Elena, dar colegii imi zic diferit Ela, Lenka, Lenutsca, Elencika...si multe alte feluri. Ador numele asta:X:X:X:X:X

| XxCristixX a răspuns:

Mie mi se pare cel mai frumos nume din lume pentru fete:Alexandra, Andreea si Laura si de baieti:Cristi cum am cheama pe mine si andrei iar Andreea o cheama pe iubitamea:X:X:X:X:X

| emy_6610 a răspuns:

Cel mai frumos nume de baiat este David, iar un nume frumos pentru o fata este Katherine...

| Few a răspuns:

Cel mai frumos nume din lume este cu siguranta Felix, deoarece cu totii stim Enigma Otiliei in care era prezent Felix Sima. happy

| cojocari123andrei a răspuns:

As crede ca cel mai frumos nume este MARIA deoarece acet nume este cunoscut pe pamint ca Sfinta Maria ceea ce a adus pe lume pruncul cel mai dragalas (stiti povestea) de aceia cred ca acest nume dupa cum am citit in carti este unul cu multe bucurii multe aventuri. maria este un nume cu suflet curat pur si blajin

| Cebirciu_Natalia_1984 a răspuns:

Numeele cel mai frumos din lume e Andreea