| yourkittycat a întrebat:

Care este diferenta intre a adopta si a cumpara un catelus?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Depinde, cele care ajung in centre de adoptie sunt tratatim, vaccinati, dar de regula au deja traume psihice ( au fost maltratati inainte sau infomatetati etc.), pe cand la o gazda inca nu.
Daca vrei de la o persoana fizica sa adopti un caine, intrebi daca a fost vaccinat, daca are carnet de sanatate, iar daca nu, poti sa spui ca inainte de a adopta vrei ca acel caine sa fie consultat la veterinar.
Dar asta este deja treaba celui care vrea sa adopta, adica cel care a postat intrebarea de exemplu.

13 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Ca sa cumperi caine trebuie sa platesti, sa dai bani pe el, ca sa adopti nu ai nevoie de bani, il primesti gratis.

| violetflyer a răspuns (pentru evenso):

Da, dar ai nevoie de anumite certificate ca sa ti-l deie si e putin mai complicat, in schimb cu cumparatul platesti doar bani si dup-aia faci ce trebuie de facut.

| evenso a răspuns (pentru violetflyer):

Nu este adevarat, eu am adoptat caine si nu mi-a cerut nici un act in afara de buletin.

| violetflyer a răspuns (pentru evenso):

Pai totusi macar unul ti-l cere, nu?winking

| evenso a răspuns (pentru violetflyer):

Ce anume? cartea de identitate? am scris ca da, daca vrei sa adopti caine de la centre speciale, altceva nu iticere, nu trebuie sa duci nici un fel de certificare, deci nu este complicat deloc sa adopti un caine.
Daca vrei sa adopti un caine de la o persoana fizica nici macar buletin nu iti va cere.

| violetflyer a răspuns (pentru evenso):

Da, insa nu va fi la fel de sigur, daca de exemplu cainele are o boala si tu te duci sa ii inapoiezi persoanei, poate nu il vei gasi ca si acum ceva vreme! E ceva mai complicat, daca vrei sa ai un caine sigur...

| evenso a răspuns (pentru violetflyer):

Depinde, cele care ajung in centre de adoptie sunt tratatim, vaccinati, dar de regula au deja traume psihice ( au fost maltratati inainte sau infomatetati etc.), pe cand la o gazda inca nu.
Daca vrei de la o persoana fizica sa adopti un caine, intrebi daca a fost vaccinat, daca are carnet de sanatate, iar daca nu, poti sa spui ca inainte de a adopta vrei ca acel caine sa fie consultat la veterinar.
Dar asta este deja treaba celui care vrea sa adopta, adica cel care a postat intrebarea de exemplu.

| xBya a răspuns:

Cumperi - dai bani
Adopti - nu dai bani pe el

| yourkittycat explică (pentru xBya):

Dada am inteles.dar ce presupune a adopta? trebuie totusi sa indeplinesc anumite conditii nu?

| xBya a răspuns (pentru yourkittycat):

Sa ai grija de el si sa-i oferi ce trebuie. Caini de rasa pura nu prea gasesti pentru adoptat. Daca vrei sa adopti unul, trebuie sa te multumesti cu un catel corcit.

| Azurry a răspuns:

ADOPTÁ, adópt, vb. I. Tranz. 1. A înfia un copil. 2. A-și însuși felul de a vedea sau de a se comporta al cuiva, a accepta o părere, o metodă etc. 3. A accepta ceva în urma unui vot. – Din fr. adopter, lat. adoptare.
CUMPĂRÁ, cúmpăr, vb. I. Tranz. 1. A intra în posesiunea unui lucru, plătind contravaloarea lui cu bani. ◊ Expr. Cum am cumpărat-o, așa o vând = cum mi s-a povestit mie, așa povestesc și eu altora. 2. Fig. A câștiga de partea sa pe cineva, plătindu-l; a mitui. – Lat. comparare.

| violetflyer a răspuns:

Adoptarea inseamna sa iei un catelus care a avut deja stapan, a fost maltratat si acum isi cauta un nou stapan mai bun, a cumpara inseamna a lua un catelus nou in loc de anumiti bani fara sa fie afectat emotional, avandu-te pe tine ca stapan pentru prima data.

| PetreGabriel a răspuns:

Simplu cand il cumperi dai bani cand adopti il ei pe gratis

| Cristinutzzza36 a răspuns:

Atunci cand cumperi, dai bani pe el, atunci cand adopti, nu dai bani pe el