| LexuKrys a întrebat:

Care stie ceva tigari slabe si mentolate sau aromate?

5 răspunsuri:
| kiv1990 a răspuns:

Kent

| jj95 a răspuns:

Tigarile cu arome de fructe sau menta, precum si narghileaua, sunt la fel de periculoase pentru organism ca si tigarile obisnuite. Ele doar creeaza iluzia unui grad scazut de nocivitate.

Tigarile aromate sunt mai placute la miros si mai usor de inhalat, iar consumatorii lor au senzatia ca sunt mai sanatoase, intrucat asociaza gustul acestora cu produsele naturale.

In realitate insa, pentru a mirosi si pentru a avea gust de vanilie, cirese sau alte fructe, producatorii nu fac decat sa creasca numarul aditivilor toxici.

Publicul vizat: tinerii

Din pacate, tigarile aromate le sunt destinate tinerilor, intrucat contin arome de ciocolata, capsuni si portocale. Producatorii acestora indeamna tinerii sa le consume, mai ales prin folosirea termenilor "safe", "safer", "light", "ultra-light", care produc confuzie si ii ademenesc in sensul dependentei.

Astfel, tinerii incep sa fumeze din ce in ce mai devreme si ajung sa fie dependenti pe viata, lucru conformat de studiile in domeniu: 90% dintre fumatorii adulti au inceput sa fumeze din adolescenta.

Un alt exemplu de obicei nociv este si fumatul narghilelei, deosebit de popular in randul tinerilor din intreaga lume. Aceasta pipa cu apa este toxica si contine negresit nicotina.

Nici tigarile mentolate nu sunt mai putin periculoase, chiar daca iti dau impresia de racoare si confort. Mentolul inhalat devine cancerigen si creste considerabil riscul aparitiei cancerului.

Interzise in America

In toamna acestui an, Statele Unite ale Americii au interzis producerea, transportul si vanzarea tigarilor aromate. Sa speram ca aceasta legee va ajunge si la noi cat de curand!
bafta

Răspuns utilizator avertizat
| robyrroberta98 a răspuns:

Silims si sunt de mai multe feluri da la alea mentolate se simte cel mai bine aroma :d

| Valy_KaTa_1997 a răspuns:

Kent mentolat laughing