| Giuly_3112 a întrebat:

Ce inseamna astenia?

8 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Salut!
Astenie inseamna stare de oboseală intensă și prelungită, însoțită de slăbiciune fizică, de scăderea capacității de lucru intelectual.
Sper ca te-am ajutat! happy

| Aditzu1988 a răspuns:

Te simti slabit de puteri. Te simti fara vlaga, fiind incapabil sa depui efort atat fizic cat si psihic.

| FeFy` a răspuns:

Buna! :*


O astenie inseamna o simptomatologie asociata lipsei accentuate de vitamine si minerale din timpul iernii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici poti afla mai multe : http://www.tpu.ro/......imavara-1/

| unicka a răspuns:

Astenia este o stare generală alterată a organismului carcterizată prin oboseală, slăbiciune, senzaţie de sfârşeală, care nu cedează prin repaosul la pat. În astenie de obicei, atât capacitatea fizică cât şi cea intelectuală este redusă.
asteniile draga mea sunt de mai mute feluri, am sa-ti clasific cateva:

-Astenia de efort
Apare după oboselă sau surmenaj dacă acestea nu s-au compensat la timp prin odihnă
-Astenia nelegată de efort
Se instalează în carenţe (vitamine, minerale, proteine) sau excese (zahăr rafinat, lipide), în urma unor tulburări hormonale sau metabolice (astenii somatice) care denaturează utilizarea caloriilor sau în distrofiile musculare.
-Astenii particulare provocate de stări astenizante (gripă, alte viroze, convaleşcenţă, hemoragii, trumatisme, avort, naştere, şoc moral, depresie, insomnie, dureri fizice mari)
-Astenia fizică (generală, musculară, mialgică)
-Astenia mintală (intelectuală, nervoasă, psihică)
-Astenia senzorială (auditivă, vizulă)
-Astenia sexuală
-Astenii mixte
-Astenie de primăvară
-Astenie de toamnă


Sper ca ti-am fost de ajutor

| Aditzu1988 a răspuns:

Elena, dexonline.ro rullz tongue

| Cσσкiє a răspuns:

Bună seara, L. Astenia este o slăbire generală a organismului, această traducându-se printr-o stare de oboseală, care poate antrena insuficienţe funcţionale multiple. Astenia poate avea diverse cauze şi se poate prezenta sub diferite aspecte, afectând în mod preponderent sfera psihică, fizică, intelectuală sau sexuală. Sper să reuşeşti s`o dobori, aşa cum a făcut Ursulika. Oricum, e doar ceva de moment. O seară bună!

| JesterRO a răspuns:

Toata lumea ti-a zis ca-i o slabire insa nimeni nu ti-a spus de ce.
Este perioada in care anticorpii iau o pauza si te poti imbolnavi/raci etc. Atunci esti vulnerabil. Anticorpii "se odihnesc" din cauza ca trec de la un anotimp la altul, se adapteaza. Si tu daca te duci la scoala azi si e iarna, iar maine este soare nu vei suporta sa stai linistit inchis intr-o camera cum ai stat ieri, astfel trebuie sa te adaptezi la conditii fiind vulnerabil la stres. Asa si anticorpii. Asa se manifesta corpul cand se schimba temperatura, umiditatea etc. E normal.

Întrebări similare