| bia3anca97 a întrebat:

Ce pot sa fac in vacanta ca sa nu ma plictisesc? am 12 ani. dau fundita pentru cele mai bune idei. dar fara sa citesc, sa ma plimb cu bicicleta sau rolele si sa ma intalnesc cu prietenii.

Răspuns Câştigător
| oareux a răspuns:

Poti sa:
-iti faci un jurnal
-sa iti personalizezi haine
-sa te bati cu baloane cu apa
-sa ai grija de animalele vecinilor (daca te lasa)
- sa inveti ceva nou -(de ex.cum sa faci sfoara pana jos, cum se spune te iubesc in 100 de limbi, cuvinte din japoneza, )
- poti sa incerci sa faci desene reusitebig grin
- farse la telefontongue
-petreceri in pijamale
-sa asculti tot felul de muzica big grin
-sa te pictezi cu acuarele pe fata laughing (vb serios e foarte amuzant)
- sa faci poze in diferite ipostaze laughing
-sa joci ping pong big grin
- sa iti faci o papusa woodoosmug
-sa inveti trucuri de magie big grin
-sa amesteci parfumuri ca sa creezi altele noilaughing
-sa pleci noaptea de acasa fara ca parinti tai sa afle. si sa te inatlnesti cu prietenele tale afara la 1 noaptea sa va uitati la lunasmug ( e frumos cand e luna plina)
-redecoreza`ti camerea ( pune postere, pete de culoare, schimba mobila )
-invata` sa faci inghetata, clatite, milkshake big grin
-vinde limonadarolling on the floor
-faci un maraton de 10 filme de groaza :X.impreuna cu prietenele tale faceti intuneric in camera, luati mult popcorn si dati drumul la film)
-fa cumparaturi

sunt atat de multe lucruri, poti sa faci ORICE! e vacanta ta. distreaza`tebig hug
funda?hee hee

5 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Printre multiplele avantaje ale faptului că stau la ţară sunt şi dezavantaje. Unu' ar ci avem şi grădină, cu accentu' pe prima silabă, ca să fim înţeleşi. Şi ca orice gospodar, care iarna-şi face car, să cie şi cu rimă, a noastră familie îşi face provizii pă iarnă. Zacuşti, ghivece, murături, etţetera. O groază de lucru şi o şi mai mare groază de nervi dacă fermentează dânsele peste iarnă. Ieri prestam de zor despre un şi anume ghiveci şi când zic ghiveci, apăi ăla era. Cu de tăte: morcoji, ţelină, ceapă, vinete, ardei, gogoşari, roşii, fasole, dovlecei şi usturoi. Să nu uităm de usturoi.

Şi acum facem un fleşbec rapid şi derulăm timpu' înapoi. Cam acu' un an. Aceeaşi chestie, acelaşi tip de ghiveci. După ce am introdus toate legumele astea în fracţie şi am pus fracţia pă foc într-o oală imensă de dooj de litri, vine mama şi zice: ''Io cre' că dovleceii îs prea tari şi nu or să se fiarbă la un loc cu elelalte. Zic să-i scoţi pe toţi afară şi să-i fierbem separat, apoi îi punem la loc''. Că ce? Că cum? Că câr, că mâr, am văzt şi eu că dovleceii erau tari ca cheatra, iute ca săjeata şi ce *** să fac? Doar nu era să se strice bunătate de amestecătură din cauza ălora. Trăzni-i-ar azi şi mâne! No, amu' stăteam eu deasupra măgăoaiei care şerbea acolo, cu ochii beliţi şi cu o lingură în mână şi pescuiam tăţi dovleceii tăiaţi mărunt şi atent de tata. I-am mulţămit în gând pentru precizia şi exactitatea lui într-ale tăiatului şi dă-i să sune. Este proverbu' ăla cu căutatu' acului în căruţa cu fân. Dixtraxie maximă! Mna, asta am făcut şi eu şi mă simţeam ca-n bancu' cu ăia veseli de la Târnăveni, când doi încarcă şi doi descarcă.

Revenim cu fleşbecu în zilele noastre şi iată-ne în faţa măgăoaiei aburinde şi pline ochi cu tăte enumerate mai sus. O clipă, zic că literalmente o clipă, n-am fo atentă şi next thing I know, mama învârtea de zor la ghiveci, când văz oala şi încremenesc. Dovleceii. Erau. Acolo. Cu glasu' stâns şi ai mai slabă speranţă din lume în el, adecă glas, întreb sfios: ''Da' mamă, dovleceii i-ai fiert înainte?'' La care ea, senină: ''Da' trebuie?'' La care eu ''Da' nu-ţi aminteşti de data trecută CÂND AM STAT ŞI AM PESCUIT LA EI DE MI-O SĂRIT CAPACELE? '' La care ea: ''Ioi.'' Şi aşa am participat la Pescuirea dovleceilor versiunea 2. 0, efectuată de je şi doar je. Aceiaşi ochi beliţi, aceleaşi înjurături, numa' eu cu un an mai bătrână.

The end.

Mai îi faza cu bomba artizanală şi distrugerea terăşii, dar despre asta în hepisodu' viitor.

| ELD a răspuns:

Fa teste online

organizeaza o mica petrecere cu 2-3-4 prietene si face`ti un text amuzant, uitati`va la un film amuzant sa vedeti care rade cel mai putin.

deseneaza, canta, danseaza-pune`ti talentul la incercare

incearca sa o surprinzi pe mama ta incercand sa faci ceva [curatenie, o reteta simpla ca pentru tine [o salata ceva]

gaseste jocuri logice si vezi timpul record de rezolvare pe care il faci

daca mai imi vin idei am sa ti le impartasesc, distractie placuta :*

| ByBySwEetY a răspuns:

Joci jocuri online;)

dai o petrecere in pijama

te duci la mare cu parintii;;)

te uiti l tv

iti faci temele pentru vacanta:D

faci o prajitura

ii faci o farsa unei/ui prieten/e

le spui parintzilor sa te duca la bunici la tara(asta in cazul in care locuiesc la tara)

iti faci manichiura; pedichiura cu mama tha:D

inventezi diferite coafuri pentru parul tau

te duci la mall sa iti reinoiesti garderoba

te machezi ~

dai comm`uri pe hi5 ::: http://rregele2008.hi5.com

iti plimbi animalutzul -(catel sau pisiqtza :D)

nu stiu...vezi uh;)

Sper ca te-am ajuthat :P

foonditssa?:D:D:D:)

| Floricell_4708 a răspuns:

Buna!
Pentru @bia3anca97: la fel ca si tine ma plictisesc repedesad boring
Pentru @oareux : ai niste ideei f. f. f. f. f. creative si frumoase, m-ai inspirat, pacat ca nu te pot votakiss

va pup pe toti kiss

| Maria_8396 a răspuns:

Eiii...de citit tot e bine. dar nu-i destul ca un sezon intreg stai doar cu cartile in fata, cel mai bine distreaza-te la maxim.si fa ceea ce-ti place mult. o sa te simti ff sooperr.